Alkomaty z atestem – co to znaczy?

Alkomaty służą do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Umożliwiają weryfikację stanu trzeźwości oraz ocenę, czy dana osoba jest zdolna do prowadzenia pojazdu lub wykonywania pracy. Urządzenia wykorzystywane są w służbach mundurowych, przedsiębiorstwach oraz na użytek indywidualny. Pokazują wynik pomiaru w kilka sekund, a w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli tych sprzętów – w tym także alkomaty z atestem. Czym są urządzenia atestowane i dlaczego warto na nie stawiać?

Alkomaty z atestem – co to za sprzęt?

Alkomaty z atestem są jednym z typów urządzeń używanych do badania trzeźwości. Sprzęt wykorzystywany jest do analizy zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu poprzez precyzyjne wskazanie obecnych w nim promili. Przed przekazaniem urządzenia do rąk konsumentów alkomaty poddawane są szeregom testów w laboratoriach. Potwierdzają to atesty dołączone do poszczególnych modeli urządzeń. Osoby kupujące alkomaty z atestem wchodzą w posiadanie sprzętu wielokrotnie przetestowanego pod kątem wszystkich parametrów wpływających na wykonywane pomiary.

Atest udzielany alkomatom potwierdza ich niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania. Oznaczenia zapewniają, że posiadacz sprzętu ma do czynienia z urządzeniem profesjonalnym oraz poddanym długim badaniom w laboratoriach. Dokonywane pomiary są precyzyjne, a czas pomiędzy poszczególnymi kalibracjami sprzętu jest zwykle dłuższy, niż w przypadku budżetowych urządzeń.

Miejsce zakupu zadecyduje o jakości alkomatu

Atestowane alkomaty kupować należy w sprawdzonych miejscach. Dobrze, jeśli sprzedawca posługuje się certyfikatami potwierdzającymi przeprowadzenie testów na sprzęcie. Będą one gwarancją jakości i zapewnieniem o prawidłowości wskazań alkomatów. Urządzenia z atestem nabyć można w punktach stacjonarnych zajmujących się sprzedażą podobnego sprzętu. Możliwość bezpośredniej rozmowy ze sprzedawcą może być wsparciem w podjęciu decyzji o zakupie. Wadą może okazać się jednak ograniczony asortyment – warto więc rozważyć zamówienie alkomatu z atestem ze sklepu internetowego.

Punkty podobne do https://polskie-centrum-kalibracji.pl/alkomaty/profesjonalne-alkomaty-z-atestem zajmują się sprzedażą atestowanych urządzeń do pomiaru ilości promili w wydychanym powietrzu. Do wyboru jest wiele urządzeń o różnej funkcjonalności, zakresie pomiaru oraz sposobie działania. Na co zwrócić uwagę przed zakupem alkomatu z atestem?

Funkcje i korzystanie z alkomatów z atestem

Ważnym czynnikiem wyboru alkomatu z atestem powinny być jego funkcje i budowa. Dobrze, jeśli urządzenie posiada wbudowany sensor elektrochemiczny, który zwiększa precyzję pomiaru i obojętność na czynniki zaburzające jego prawidłowość. Warto, by alkomat posiadał szeroki zakres z dokładnością do 0,01 promila oraz miał wbudowany wyświetlacz z podświetleniem. W zależności od przeznaczenia swoją uwagę zwrócić należy również na sposób pobierania pomiarów. Alkomaty z ustnikiem sprawdzą się do użytku indywidualnego, z kolei urządzenia bezustnikowe będą bardziej praktyczne w służbach mundurowych czy przedsiębiorstwach.

Jak wygląda samo użycie alkomatu z atestem? Jest ono proste i nie wymaga skomplikowanej obsługi. Osoba dokonująca pomiaru powinna włączyć urządzenie i zaczekać na sygnał oznaczający gotowość do pomiaru. Następnie należy przez kilka sekund dmuchać w ustnik lub miejsce do pomiaru. Alkomat rozpocznie analizę i po kilku sekundach wyświetli zawartość promili w wydychanym powietrzu. Kolejne badanie będzie można przeprowadzić po czasie wskazanym przez producenta. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu minut.

Alkomaty z atestem w precyzyjny sposób analizują zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. W odróżnieniu od budżetowych urządzeń do badania trzeźwości, atestowany sprzęt jest obojętny na czynniki mogące zaburzać prawidłowość pomiaru. Podczas wyboru alkomatu warto zwrócić uwagę na miejsce jego zakupu. Sprzedawcy posługujący się certyfikatami potwierdzającymi prawidłową kalibrację urządzeń zapewnią, że wskazania alkomatów będą prawidłowe. Dobrze zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu. Ważne będą zakres pomiaru, sposób zasilania, czy sygnalizacja niskiego napięcia.