praca

Co to jest ISO 14001? Dlaczego warto je wdrożyć?

Dbając o jakość swoich działań, wiele organizacji wdraża normy ISO, czyli międzynarodowe standardy dotyczące różnych sfer pracy danego podmiotu. Wpływa to zarówno na jakość usług, ale też wizerunek marki. Współcześnie bardzo istotnym tematem jest ochrona środowiska. Chcąc zadbać o ekologię, często zalecane jest wdrożenie ISO 14001 – jest to norma systemu zarządzania środowiskowego. Jakie korzyści płyną z uzyskania certyfikatu, jak przebiega wdrożenie?

ISO 14001 – co to jest?

ISO to międzynarodowe normy, które regulują poszczególne aspekty działania organizacji. Mają spore znaczenie, ponieważ świetnie wpływają na wizerunek podmiotu, ułatwiają nawiązywanie relacji biznesowych oraz umożliwiają zwiększenie liczby klientów. System zarządzania środowiskowego ISO 14001 jest szczególnie istotny, ponieważ obecnie coraz więcej mówi się o ekologii, a rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że różne firmy i inne organizacje muszą się dostosować do coraz bardziej rygorystycznych wymagań. ISO 14001 pozwala zredukować zanieczyszczenia i wpływ podmiotu na środowisko.

System zarządzania środowiskowego ISO 14001 jest uniwersalny i poleca się go podmiotom każdej wielkości, a więc niewielkim firmom, jak i ogromnym koncernom. Warto jednak mieć świadomość, że wdrożenie w wielu sytuacjach jest dość skomplikowanym procesem, który dodatkowo wymaga zaangażowania. Korzyści jest jednak naprawdę sporo.

Korzyści z ISO 14001

Główną zaletą ISO 14001 jest oczywiście aspekt środowiskowy, czyli zmniejszenie śladu węglowego organizacji i emisji szkodliwych substancji. Ma to swoje plusy, ponieważ większa kontrola i zgodność z zasadami ochrony środowiska sprawiają, że łatwiejsze jest uporządkowanie stanu formalnoprawnego podmiotu, co umożliwia prostsze otrzymanie różnego rodzaju pozwoleń czy dotacji. Certyfikat ISO 14001 sprzyja też relacjom z organami, takimi jak Sanepid, Inspekcja Handlowa czy Inspekcja Ochrony Środowiska. Do tego nie można zapominać o wspomnianym już wizerunku w oczach kontrahentów, którzy mogą chętniej korzystać z usług czy towarów danej marki, wiedząc, że ogranicza ona wpływ na środowisko naturalne. Czasem zdarza się także, że ISO 14001 jest wymagane w postępowaniu przetargowym – jako warunek konieczny.

System zarządzania środowiskowego jest również atrakcyjny pod względem ekonomicznym, ponieważ ułatwia redukcję kosztów za energię, zarządzanie odpadami czy innych opłat związanych z korzystanie z zasobów środowiska.

Wdrożenie ISO 14001

Wdrożenie normy ISO 14001 przebiega bardzo podobnie do innych ISO. W takim razie pierwszym etapem certyfikacji jest wykonanie audytu. Musi być on bardzo dokładny oraz rzetelny, ponieważ każda organizacja działa inaczej. Powinno się zbadać wpływ podmiotu na środowisko i ocenić wszystkie działania na nie wpływające. Pierwszym powodem wykonania audytu jest możliwość porównania procedur i pracy np. przedsiębiorstwa do wymagań stawianych przez normę ISO 14001. Z drugiej strony audyt umożliwia zaplanowanie zmian, dzięki którym wpływ organizacji na środowisko będzie o wiele mniejszy, ponieważ – przynajmniej zgodnie z etyką – certyfikat nie służy jedynie jako element marketingowy, ale ma wskazywać na przyjazny stosunek do planety.

Jak najłatwiej wdrożyć ISO 14001?

Wdrażanie systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001 nie jest prostym zadaniem, ponieważ w wielu sytuacjach zmiany muszą być naprawdę spore. Oczywiście, niektóre (najczęściej nowoczesne) podmioty na wstępie są zgodne z wieloma założeniami normy ISO 14001, jednak w większości przypadków, przed otrzymaniem certyfikatu należy wykonać wiele działań. Dlatego wiele podmiotów korzysta z pomocy przedsiębiorstw konsultingowych. Eksperci dokonują profesjonalnych audytów, dzięki którym wdrożenie normy przebiega stosunkowo szybko. Ponadto specjaliści zapewniają szkolenia pracownikom i zarządcom, co ułatwia nie tylko otrzymanie certyfikatu, ale też późniejsze utrzymanie systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001.