Co to jest toczenie CNC?

Chcesz wykonać precyzyjną obróbkę przedmiotów wykonanych z metalu? Poniżej przedstawiamy, na czym polega usługa obrabiania CNC na terenie miasta Mielec.

Co to jest toczenie CNC w Mielcu?

Toczenie jest rodzajem obróbki wiórowej, która jest wykorzystywana do obrabiania powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych przedmiotów, które mają postać bryły. Stosowanie toczenia pozwala na otrzymanie innych kształtów niż bryły. Proces polega na oddzielaniu nożem warstwy materiału od przedmiotu i jednocześnie uzyskanie przedmiotu o pożądanym kształcie, jak i wymiarach. Natomiast toczenie CNC w Mielcu należy do popularnych metod, które umożliwiają obróbkę skrawaniem. Proces ten polega na mocowaniu obrabianego elementu we wrzecionie obrabiarki. Następnie wprawia się je w ruch obrotowy i nadaje przedmiotowi wybrany kształt oraz rozmiar. Dzięki wysokiej prędkości przedmiot jest zdecydowanie szybciej obrabiany, a czas jest krótszy.

Jakie są rodzaje toczenia CNC?

Obróbka tokarska może zostać wykonana ze względu na kierunek ruchu noża: poprzeczne, wzdłużne, mogą też być wykonywane cięcia kopiowe jak i profilowe. Toczenie poprzeczne polega na obrabianiu powierzchni czołowych, nóż przesuwa się w kierunku prostopadłym do osi obrotu danego materiału. Toczenie wzdłużne jest procesem, podczas którego nóż przesuwa się równolegle do osi obrotu przedmiotu. Obróbka tokarska kopiowa wykonywana jest zgodnie z przygotowanym wzornikiem, który steruje ruchem noża. Natomiast profilowa polega na zastosowaniu noża, który ma taki sam kształt, jak przedmiotu, który jest obrabiany. Wykorzystane metody toczenia pozwalają na uzyskanie kształtu tulei, ślimaka, wała oraz koła pasowego.

Jakie materiały mogą być poddawane obróbce tokarskiej CNC?

Podczas toczenia mogą być wykorzystane: stal, stal nierdzewna, żeliwo, aluminium, stopy żaroodporne oraz stal hartowana. Stal jest materiałem, który daje długie wióry w formie odlewów. Natomiast żeliwo pozwala na uzyskanie krótkich wiórów. Aluminium to materiał, który jest niezwykle rozciągliwy. Dlatego dobierając materiał do sposobu obróbki tokarskiej, warto zwrócić uwagę na poziom wytrzymałości oraz odporności na ścieranie.

Jak zbudowany jest nóż tokarski?

Do wykonania toczenia najczęściej wykorzystywane są wysokiej jakości, precyzyjne noże tokarskie. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów narzędzi tego typu, które składają się z: trzonka, płytki skrawającej oraz systemu mocowania. Dobierając płytkę skrawającą, warto zwrócić uwagę na: typ materiału obrabianego, rodzaj wykonywanej obróbki, tzw. pierwszy wybór, warunki obróbki i materiał płytki, kształt płytki. Podczas procesu toczenia nóż tokarski przesuwa się prostolinijnie. Czynność ta trwa tak długo, aż nie zostanie uzyskany pożądany kształt przedmiotu.

Jak należy dobrać parametry toczenia?

Parametry toczenia są ustawiane według algorytmu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj obrabianego materiału, a następnie określić rodzaj obróbki. Dzięki temu możliwe jest określenie warunków obróbki. Poza tym należy zwrócić uwagę na moc napędu oraz wyznaczyć prędkość obrotową.

Gdzie można przeprowadzana jest usługa toczenia CNC?

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą Centrum tokarskiego, która dostępna jest na stronie Koder Mielec. Wspomniana firma każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby spełnić wygórowane oczekiwania swoich Klientów. Jej pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak różnorodne potrzeby mają Klienci, dlatego proponują tylko usługi wysokiej jakości. Ponadto wspomniane obrabianie CNC we wskazanej firmie dostępne jest w bardzo przystępnej cenie, co powoduje, że w każdy, kto potrzebuje tego typu usług, może sobie na nie pozwolić.

Jeśli więc poszukujesz rzetelnego przedsiębiorstwa, które wykona dla Ciebie dokładnie to, czego potrzebujesz, głoś się do Koder. Profesjonaliści zatrudnieni w tym przedsiębiorstwie podołają w zasadzie każdemu zadaniu, które zostanie im przedstawione.