wakacje

Gdzie spędzić urlop? Polska czy zagranica?

Urlop w Polsce i za granicą to możliwość wypoczynku, odkrycia nowych miejsc i dobrej zabawy. Wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku nie jest łatwy, ponieważ pięknych miejsc nie brakuje. Urlopy zagraniczne cieszyły się dużą popularnością z powodu tanich lotów. Za grosze można było spędzić wakacje nad Gardą czy Como. Garda zachęcała miłośników czystej wody i pięknych widoków. Wielu rodaków sądziło, że wakacje zagraniczne są tańsze niż polskie wycieczki. Wszystko zmienił jednak rok 2020, gdy coraz więcej ludzi wolało zostać w kraju i bezpiecznie po nim podróżować. Zaczęliśmy odkrywać nieznane zakątki Polski. Gdzie warto wyjechać na wakacyjny urlop, a gdzie spędzić sylwestra czy wybrać się na krótki urlop?

 

Gdzie na wakacje w Polsce

Wakacje w Polsce mogą być niemniej satysfakcjonujące niż wakacje zagraniczne. Polska jest krajem różnorodnym — mamy góry, jeziora i morze. Mamy różne ukształtowania terenu, krajobrazy, ludzi czy zróżnicowane temperatury.

Pierwszym popularnym kierunkiem są polskie góry. Bieszczady, Tatry, Izery, Beskidy czy Karkonosze to głównie kierunki polskich turystów. W górach czeka nas przepiękna przyroda, mniej lub bardziej wymagające szlaki, ale też inne atrakcje — kolejki górskie, skocznie, termy. Różnorodność naszych gór pozwala wybrać każdemu coś dla siebie.

Lubisz ciszę i spokój? W takim razie wybierz domek na odludziu w Bieszczadach. Nie znajdziesz tam w pobliżu restauracji i sklepów, ale znajdziesz kontakt z przyrodą. Jeśli lubisz pójść do restauracji, pozwiedzać, ale też pochodzić po dobrze znanych i oznakowanych szlakach, możesz wybrać Tatry. Zakopane w sezonie jest dosyć zatłoczone, dlatego warto bilety na kolejki zamówić szybciej. Poza tym jednak tłumy ludzi też mają swój urok — ciągle powstaje coraz więcej atrakcji, łatwiej skorzystać ze zorganizowanej wycieczki po regionie, spływu i tak dalej. Łatwiej też kogoś poznać i dobrze się bawić przy zakopiańskich trunkach.

Drugim, dosyć oczywistym letnim wyborem, jest polskie morze. Ono także jest różnorodne — zupełnie inaczej wygląda w Kołobrzegu, zupełnie inaczej w Gdańsku. Gdańsk, Sopot i Gdynia, które tworzą Trójmiasto, są idealne dla ludzi lubiących bogate w atrakcje wakacje. Restauracje, muzea, parki wodne, zoo, kina, teatry — nawet w deszczową pogodę trudno się tutaj nudzić. I choć woda w Zatoce Gdańskiej nie jest najczystsza, a ceny najniższe, to do Trójmiasta łatwo dojechać pociągiem, znaleźć nocleg i przede wszystkim dobrze się bawić. Koneserzy czystej wody i spokojniejszego towarzystwa wybiorą plażę w Dębkach czy Karwi. Morze jest idealne i na krótki urlop i na dłuższy. Spodoba się aktywnym — nie brakuje ścieżek rowerowych, pięknych lasów. Jeśli jednak wolisz po prostu wylegiwać się na plaży — warto wybrać mniejszą miejscowość, która nie jest tak oblegana przez innych turystów.

Gdzie spędzić Sylwestra w Polsce

Gdzie spędzić Sylwestra i krótki urlop? Wyjeżdżamy nie tylko podczas wakacyjnego urlopu. Krótki urlop pozwala miło spędzić długie weekendy, które często wiążą się ze świętami. Wyjazd w góry na sylwestra i święta pozwala spędzić ten magiczny świat w pięknych okolicznościach przyrody. Po pierwsze, wybierając góry, nie musimy się martwić o śnieg w święta. W grudniu i styczniu polskie góry zwykle są zaśnieżone. W górach jest wtedy niezwykły klimat — światełka, ozdoby, choinki. Warto wybrać większą miejscowość i cieszyć się bogactwem restauracji, wypić pysznego grzańca, zjeść ciepłą szarlotkę. Zakopane słynie ze swojej bożonarodzeniowej i sylwestrowej oferty. Chociaż ludzi jest wtedy sporo, to jednak każdy znajdzie miejsce dla siebie.

W Sylwestra w górach nie brakuje koncertów i zabaw przy góralskich zespołach. Pozwala to i miło spędzić czas w rodzinnym gronie, i pobawić się do rana z przyjaciółmi. Sylwester w górach to także piękne widoki fajerwerków na tle gór. To śnieg i szaleństwo na nartach. To niezapomniane chwile.

 

Nie tylko za granicą, ale także w Polsce nie brakuje pięknych miejsc, które warto zwiedzić. Morze, góry, jeziora, mniejsze miasta i duże metropolie — wszystko zależy od nas.