Jak działa biokominek?

Zimne jesienne i zimowe wieczory przyjemniej jest spędzać w domowym zaciszu przy trzaskającym ogniu w kominku. Coraz większą popularnością cieszą się biokominki, które stanowią rozwiązanie dla osób mieszkających w blokach lub szukających bardziej ekologicznego sposobu na dodatkowe ogrzanie swojego wnętrza. Na jakiej zasadzie działa biokominek?

Co to jest biokominek?

Biokominek to inaczej kominek ekologiczny. Źródłem energii, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, w którym spala się drewno, jest biopaliwo w formie płynnej lub żelowej. Ekologiczny kominek nie musi zostać podłączony do ciągu kominowego, może być mobilny i przybierać różne kształty.

Ciepło otrzymywane z biokominka nie jest w stanie ogrzać całego pomieszczenia, mieszkania czy domu, dlatego jest stosowany jako jego uzupełniające źródło. Jednak urządzenie sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne, a domownicy chętnie gromadzą się wokół niego. Stanowi również ciekawy element dekoracyjny danego pomieszczenia.

W jaki sposób działa biokominek?

Kominek ekologiczny jest skonstruowany z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Nawet farba, która go pokrywa, musi spełniać wymagania dotyczące braku skutków ubocznych pod wpływem gorąca. Najczęściej do budowy biokominka stosuje się stal nierdzewną, a także płyty MDF, szkło hartowane, beton czy ceramikę. Użycie takich materiałów gwarantuje również stabilność urządzenia, która jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa jego użytkowania.

Płomienie i ciepło z biokominka są wytwarzane na drodze spalania biopaliwa na bazie alkoholu, zwykle etanolu. Sercem takiego sprzętu jest zbiornik na biopaliwo. Należy napełnić go, zwracając szczególną uwagę, aby nie przekroczyć maksymalnej objętości, którą może przyjąć . Rozpalenie biokominka polega na podpaleniu bioetanolu długą zapałką albo specjalną przedłużaną zapalniczką.

W celu wygaszenia płomienia w biokominku należy odciąć w nim dostęp do tlenu. Sama czynność jest bardzo prosta i wykonuje się ją przy pomocy specjalnej rączki dołączanej do każdego biokominka. Należy również pamiętać, że zabronione jest dolewanie biopaliwa w trakcie palenia się ekologicznego kominka, w związku z możliwością wydzielenia się nadmiaru oparów lub nawet wystąpieniem eksplozji.

Biopaliwo stosowane do kominka ekologicznego może występować w formie płynnej lub żelowej. Jest to produkt niewydzielający zapachu ani nieprodukujący szkodliwego dymu. Pomimo tego, pomieszczenie, w którym pali się biokominek, powinno mieć dobry system wentylacyjny albo być regularnie wietrzone, ze względu na uwalnianą przez niego parę wodną z dodatkiem dwutlenku węgla. Wybierając biopaliwo do swojego kominka, warto zwrócić uwagę, czy posiada ono certyfikat uznawany przez Państwowy Instytut Higieny.

Wady i zalety biokominków

Zdecydowanie biokominki charakteryzują się większą ilością zalet w stosunku do wad. Przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska naturalnego, a ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest niewielka. Natomiast drugi produkt wydzielany przez biokominek, czyli para wodna, ma korzystne właściwości, ponieważ subtelnie nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Ponad to kominek ekologiczny można umieścić zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku i nie wymaga on podłączenia do ciągu kominowego Może być mobilny – co pozwala na przenoszenie go między różnymi pomieszczeniami – a także przyjmować różne formy i kształty, dzięki czemu nie ma problemu ze znalezieniem biokominka wpisującego się w dowolny styl wystroju wnętrz. Niektóre z tych urządzeń są przystosowane do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np. na tarasie lub balkonie.

Jednak nie można pominąć negatywnych aspektów posiadania biokominka. Kwestią, która może zniechęcać do zakupu kominka ekologicznego, jest relatywnie wysoki koszt biopaliwa. Co więcej, nie może on stanowić samodzielnego źródła ogrzewania. Zawsze będzie tylko sposobem na dogrzanie pomieszczenia i wprowadzenie do niego przytulnego klimatu. Posiadacze biokominków muszą również pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia lub zamontowaniu dobrego systemu wentylacyjnego.