panele

Jak montować panele ścienne 3D?

Panele ścienne 3D są najczęściej wykonane z gipsu, PCV, MDF, ułożone obok siebie tworzą oryginalny wzór. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie stosowane do wykończenia ścian. Na większość paneli można również nanosić farbę i dopasować je do każdej aranżacji. Duży wybór produktów umożliwia zastosowanie różnych stylizacji, począwszy od zimnych, industrialnych paneli betonowych poprzez naturalne, drewniane płyty i kończąc na różnego rodzaju mozaikach. Panele ścienne 3D są także bezproblemowe w montażu.

Jak przygotować podłoże pod panele ścienne 3D?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, ponieważ ma wpływ na to, czy panele ścienne 3D nie będą się w przyszłości odklejać. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak montować panele ścienne 3D, to powinieneś wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest przyklejanie ich bezpośrednio do tynku gipsowego albo cementowo-wapiennego. Przed położeniem kleju trzeba użyć gruntu głęboko penetrującego, który przygotuje ścianę pod względem chłonności. Panele 3D również powinny być pokryte gruntem, ich montaż przebiega podobnie jak wszystkich innych płytek. Gruntem pokrywana jest płaska tylna część paneli, na początku należy stosować rozcieńczony środek gruntujący, a dopiero później bez rozcieńczenia. Brzegi paneli 3D powinny być delikatnie fazowane, co pozwala na stabilniejsze połączenie ich za pomocą kleju.

Panele ścienne 3D, jak montować, kiedy na ścianie jest już położona gładź? W takim wypadku ściana powinna być zarysowana w różnych kierunkach i pod kątem. Chodzi o to, aby grunt miał warunki do wniknięcia, a klej miał odpowiednią przyczepność.

Panele ścienne 3D – jak montować je do ściany?

Przed montażem paneli należy przygotować niezbędne narzędzia, potrzebne będą między innymi:

 – listwa startowa, umożliwia ona zamontowanie paneli nad poziomem podłogi,

 – poziomica,

 – przekładki między panelami, mogą to być krzyżyki,

 – środek gruntujący i klej do gipsu,

 – gips szpachlowy i gładź gipsowa.

Listwę startową należy zamontować w stabilny sposób, aby stanowiła podparcie dla ciężkich paneli. Innym sposobem na panele 3D oraz na to, jak montować je do ściany, jest przymocowanie do ściany pasków płyty kartonowo-gipsowej o podobnej szerokości do paneli. Taki wariant jest stosowany, kiedy płytki 3D mają być mocowane od poziomu podłogi, ponieważ trudno wtedy na ich fakturę przytwierdzić listwę podłogową. Proces klejenia wykonywany jest za pomocą zwykłego kleju gipsowego, jest on odpowiedni w przypadku mniejszej ilości paneli ściennych 3D.

W przypadku większej ilości paneli należy użyć kleju, który ma przynajmniej godzinny czas wiązania, aby można było wykonać ewentualne poprawki. Trzeba również zwrócić uwagę na połączenia płytek, klej w spoinach powinien być wklęsły, po zaschnięciu jest go bardzo trudno usunąć i zeszlifować. Następnie musisz odczekać od 24 do 48 godzin i przystąpić do szpachlowania połączeń i spoin. Na tym etapie można też usunąć listwę startową i przekładki.

Powinieneś także znaleźć rozwiązanie, jak zamontować panele ścienne 3D, aby nie były widoczne łączenia między panelami. Najlepszym wyjściem będzie użycie gładzi szpachlowej, która nie jest zbyt twarda, ponieważ trudno będzie ją wyrównać i zeszlifować, ani zbyt miękka, powstaną wtedy wklęsłe przerwy między panelami ściennymi 3D. Kiedy gładź wyschnie, możesz przystąpić do szlifowania wszystkich nierówności papierem ściernym o różnej gradacji.

Panele ścienne 3D – jak wykończyć?

Niektóre rodzaje paneli ściennych 3D można jeszcze wykończyć za pomocą malowania. Najpierw powinieneś odkurzyć całą ścianę, aby usunąć z niej pył po szlifowaniu. Następnie trzeba znowu całą ścianę zagruntować, najpierw rozcieńczonym środkiem, a później bez rozcieńczania. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli ściana nie jest zagruntowana, podczas wysychania farby mogą powstać smugi. Do malowania można używać farb dekoracyjnych i strukturalnych, które dodatkowo zwiększają efekt zdobniczy. Umiejętne oświetlenie paneli ściennych 3D, najlepiej za pomocą halogenów, dodatkowo wzmacnia wrażenie trójwymiarowości.