Jak ogrodzić działkę pod budowę domu?

Jedną z ważniejszych inwestycji prywatnych jest budowa własnego domu mieszkalnego. Jeśli działka nie została jeszcze ogrodzona, to istotną kwestią jest postawienie ogrodzenia tymczasowego przed wzniesieniem budynku. Dzięki temu można dokładnie wyznaczyć granice działki, a także zabezpieczyć swoje mienie przed wtargnięciem nieproszonych gości, aktami wandalizmu czy też kradzieżami. Każdy, kto zastanawia się, jak ogrodzić działkę budowlaną musi pamiętać o tym, że ogrodzenie i zabezpieczenie terenu powinno być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami określonymi w prawie budowlanym.

Jak ogrodzić działkę budowlaną, aby spełniała wszystkie istotne wymogi?

W ramach przygotowywania terenu pod budowę domu, niezbędne jest wyznaczenie granic posesji, a także fundamentów obiektów, które mają powstać. Za takie zadania odpowiedzialni są geodeci. To właśnie tacy fachowcy wskazują miejsca, w których powinny znajdować się słupki graniczne. Zgodnie z tymi słupkami, inwestor musi postawić odpowiednie ogrodzenie. Zapewnia ono ochronę przed kradzieżami, a także przed nieszczęśliwymi wypadkami osób, które przypadkowo wtargnęły na miejsce wykonywania robót, tworzenia wykopów, itp.

Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi od 2015 roku wzniesienie ogrodzenia tymczasowego czy też stałego nie wymaga żadnego zgłoszenia ani pozwolenia. Oznacza to, że nie trzeba spełniać żadnych formalności, aby bezproblemowo postawić ogrodzenie, pod warunkiem, że jego wysokość nie przekracza poziomu 2,20 m. Zasada ta dotyczy również ogrodzeń biegnących przy placach, drogach publicznych, torach kolejowych, itp. Warto zwrócić uwagę na niedrogi wynajem ogrodzeń tymczasowych. W ofertach takich firm dostępne są ogrodzenia spełniające powyższe wymogi dotyczące maksymalnej wysokości, a także minimalnej wysokości 1,50 metra.

Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodzeniach miejsca budowy domu?

Wspomniane wyżej ogrodzenie powinno zostać ustawione na terenie własnym inwestora, a nie w granicy działki. W przypadku dużych posesji, ogrodzenie tymczasowe można postawić jedynie w okolicach miejsca wykonywania prac budowlanych. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej odległości ogrodzenia od stref niebezpiecznych, gdzie wykonywane są wykopy albo prace na wysokości wiążące się z ryzykiem upadku ciężkich przedmiotów. W takim przypadku ogrodzenie powinno znajdować się w odległości, która stanowi nie mniej niż 1/10 wysokości tworzonego obiektu budowlanego.

Osoby, które zastanawiają się jak najtaniej ogrodzić działkę powinny pamiętać, że cena nie może być decydującym czynnikiem. Ogrodzenie musi bowiem spełniać odpowiednie wymogi techniczne i nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt. W związku z tym na wysokościach mniejszych niż 1,8 metra nie wolno montować żadnych ostrych zakończeń, takich jak elementy tłuczonego szkła, drut kolczasty oraz innych elementów posiadających niebezpieczne, ostre krawędzie.

Wynajem ogrodzeń tymczasowych – czy warto się nim zainteresować?

Na rynku działa wiele profesjonalnych firm zajmujących się wynajmem ogrodzeń tymczasowych, takich jak na przykład interget.pl. Posiadają one w swoich ofertach tymczasowe ogrodzenia spełniające wspomniane wyżej wymagania prawne. Ich wynajem jest propozycją o wiele bardziej opłacalną w porównaniu z kupnem lub samodzielnym tworzeniem takich ogrodzeń. Jeśli więc ktoś nie wie jak tanio ogrodzić działkę budowlaną, to dla takiej osoby optymalnym rozwiązaniem będzie właśnie wynajem.

Do najprostszych ogrodzeń tymczasowych zalicza się drewniane słupki i siatkę leśną. Mogą one zostać zastąpione słupkami z metalu, które później będzie można wykorzystać przy ogrodzeniu docelowym. Częstym wyborem klientów firm oferujących ogrodzenia tymczasowe wynajem jest siatka metalowa, ocynkowana lub powlekana. Konstrukcje takie są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia, korozję oraz skutecznie chronią miejsce budowy przed nieproszonymi gośćmi. Słupy opierające ogrodzenie należy rozmieścić w odstępach 3-metrowych, na głębokości 40-50 cm. Następnie przy pomocy zagiętych gwoździ można przymocować do nich siatkę. Wynajem takich ogrodzeń jest więc niedrogi, a ich montaż nie powinien sprawić nikomu problemów.