Jak używać gniazda niemowlęcego?

Gniazdko niemowlęce rzadko ujmowane jest na listach z wyprawką dla dziecka, tymczasem okazuje się, że jest to niezwykle przydatne akcesorium. Czym są gniazda niemowlęce i w jaki sposób ich używać?

Niepozorne, lecz bardzo pomocne

Gniazdko niemowlęce bywa również nazywane kokonem, a składa się najczęściej z miękkiego materacyka oraz dookolnej tuby, która zabezpiecza maluszka przed wypadnięciem. To właśnie w gniazdkach najchętniej kładzione są noworodki i niemowlęta, które nie ukończyły jeszcze 6. miesiąca życia. Mogą one posłużyć do wydzielenia przestrzeni dziecka w łóżku, w którym śpią też jego rodzice. Większość matek karmiących decyduje się spać razem z dzieckiem, jednak kładzenie niemowlaka obok siebie, bez żadnego dodatkowe zabezpieczenia, jest nieco ryzykowne.

Tymczasem gniazdka niemowlęce tworzą niejako barierę pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. Z gniazdka maluszka można wyjąć w bardzo prostu sposób i na przykład nakarmić czy w inny sposób uspokoić, gdy tylko zacznie płakać. Kokon niemowlęcy może być również ułożony bezpośrednio w łóżeczku. Dzieci nie powinny bowiem spać na poduszce, ponieważ zwiększa ona ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Z drugiej jednak strony maluch musi przytulne miejsce do spania. Często na jego zakup decydują się rodzice, którzy chcieliby, aby ich dziecko od pierwszych tygodni życia uczyło się spać samo w łóżeczku. Gniazdko niemowlęce sprawdza się również w czasie spacerów, w szczególności zimowych. Rodzice często dokładają wszelkich starań, aby maluszek czuł się na spacerze komfortowo i aby było mu ciepło. Niestety, dla niektórych dzieci materacyk, który wyścieła gondolę, jest zbyt twardy. Wnętrze wózka staje się więc dla nich nieprzyjemne, a swoje niezadowolenie manifestują płaczem podczas spacerów. Wtedy też warto sięgnąć po gniazdko, dzięki któremu maluszkowi będzie zawsze ciepło i wygodnie. Niemowlak może z niego korzystać do około 6. miesiąca życia, choć wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim tempie będzie rósł. Gdy skończy pół roku, będzie można zmienić gondolą na spacerówkę – wózek, który zwykle jest o wiele lepiej akceptowany przez dzieci.

Gniazdko wielofunkcyjne

Gniazdka niemowlęce to akcesoria, które mają bardzo wiele funkcji. Mogą posłużyć na przykład jako przenośne łóżeczko turystyczne, w którym maluszek będzie spał podczas wyjazdu na wakacje czy do babci. Co prawda na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone do tego łóżeczka turystyczne, niemniej jednak zajmują one sporo miejsca w bagażniku, a co więcej nie zawsze są one wygodne dla kilkutygodniowego dziecka. O wiele lepszą alternatywą okazuje się być gniazdko niemowlęce. W kokonie maluch może być również przewijany, z czego wiele mam nie zdaje sobie sprawy. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego przewijaka, który stawiany jest zazwyczaj na łóżeczku. Sprawdza się szczególnie w przypadku bardzo ruchliwych maluchów, których przebranie bywa bardzo kłopotliwe.

Dodatkowo gniazdko jest niezastąpione w przypadku wykonywania codziennych, nawet prostych czynności. Można w nim pozostawić malucha bez obaw, że ten w jakikolwiek sposób zrobi sobie krzywdę. Wręcz przeciwnie, bowiem specjalna tuba zapobiega wydostaniu się dziecka na zewnątrz. Mamy często wykorzystują gniazdko, gdy przygotowują obiad, chcą skorzystać z toalety lub muszą pilnie wykonać telefon. Wystarczy bowiem włożyć do środka kilka zabawek, które zainteresują dziecko i tym sposobem zyskuje się dodatkowe kilka minut do wykonania niezbędnych obowiązków. W gniazdku bardzo łatwo można przenieść maluszka z miejsca na miejsce, dlatego może on spokojnie zasnąć w środku – nie będzie większego problemu, aby umieścić go w łóżeczku. Ze względu na to, że gniazdko może pełnić wiele funkcji, powinna się w nie wyposażyć każda mama. Większość dzieci uwielbia przebywać w kokonach, bowiem dają im poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim komfortu.