Jak zrobić świecę rzeźbioną?

Delikatny, subtelny blask świec to coś, co potrafi zaprowadzić niezwykle intymny i przytulny nastrój – każdy, kto chce, aby jego dom rozjaśnił się ciepłym światłem, powinien mieć przynajmniej kilka sztuk. Jednakże nie każdemu odpowiadać muszą standardowe, kupowane w sieciówkach komplety. Osoby, które wolą bardziej nietypowe rozwiązania, ucieszą się na wieść, że coraz popularniejsze stają się świece wyrabiane ręcznie, fantazyjnie rzeźbione i stanowiące niezwykle ciekawą ozdobę. Poniżej przedstawiamy, co warto wiedzieć o rzeźbionych świecach oraz jak można samemu wykonać takie przedmioty.

Dlaczego warto posiadać ręcznie robione świece?

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w rzeźbioną świecę. Odpowiedź jest oczywiście jak najbardziej twierdząca, z kilku powodów. Rzeźbione, ręcznie wyrabiane świece stanowią świetną alternatywę dla tych dostępnych w popularniejszych sklepach. Prócz bycia źródłem ciepłego, naturalnego światła i sprawcą urokliwego nastroju w pomieszczeniu, stanowią bowiem niezwykle efektowną dekorację. Nawet nieużywana świeca może służyć jako forma ozdoby. Niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie, tradycyjnym, minimalistycznym czy nowoczesnym, rzeźbiona świeczka sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Taka dekoracja stale przyciąga spojrzenia nie tylko gości, ale i właścicieli – naprawdę trudno oderwać od niej wzrok. Zaopatrując się w ręcznie wykonywane świece, przyczyniasz się do wspierania mniejszych biznesów, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo ważne i godne pochwały. Wielu wytwórców rzeźbionych świec dba o to, aby dostarczane produkty stanowiły przykład połączenia doskonale dobranych materiałów oraz niezwykłego przywiązywania wagi do detali. Możesz liczyć zatem na produkt najwyższej jakości. Ponadto kształty, jakie przyjmują świece rzeźbione, są nieszablonowe i różnorodne. Dzięki temu masz możliwość zakupu świecy zupełnie oryginalnej, dopasowanej do Twojego osobistego gustu.

Jak zrobić ręcznie rzeźbioną świecę samemu?

Wiele osób z pewnością zastanawia się w tym momencie, czy samodzielne stworzenie rzeźbione świecy jest możliwe. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Należy na początku zaznaczyć, że nie jest to proste zadanie, jednak z pomocą odpowiednich materiałów i odrobiną chęci, na pewno stworzysz prawdziwie nietypową ozdobę do swojego mieszkania. Tworzenie dzieli się zwykle na kilka etapów. Po pierwsze należy wykonać tzw. rdzeń świecy. Najczęściej proponuje się wykonanie go na kształt pięcio- lub sześcioramiennej gwiazdy o wysokości ok. pół metra, jednakże wszystko zależy oczywiście od efektów, jakie chcesz ostatecznie osiągnąć.  „Podstawę” świecy, która zwykle przyjmuje biały kolor, wykonuje się przy wlaniu do rdzenia mieszanki parafiny n-2 i stearyny (10%). Kolejny etap dotyczy przygotowania parafiny, w której będziesz zanurzać trzon. Powinna być ona stale podgrzewana, aby nie stwardniała zbyt szybko (optymalna temperatura to ok. 75-90 stopni). Jeżeli zależy Ci na stworzeniu wielobarwnej świecy, będziesz potrzebować oddzielnych pojemników na każdy kolor. Następnie trzon przymocowywany jest do drutu i zanurzany po kolei w każdym ze zbiorników z parafiną. Robi się to po kilkanaście razy, ale koniec końców wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Przed zanurzeniem przedmiotu w kolejnym pojemniku należy chwilę odczekać, aby parafina nieco przyschła – jednak nie na tyle długo, aby wyschła całkowicie. Po wyznaczonej liczbie „kąpieli” masz około 15 minut, aby odpowiednio pociąć świecę i tym samym uzyskać zamierzone efekty. Jest to najbardziej skomplikowana część całego procesu, ponieważ wymaga szybkości i pewnej precyzji. Początkowo Twój projekt może nie udać się tak, jak sobie tego życzyłeś, jednak z czasem będzie to coraz łatwiejsze, a Twoje rzeźbione świece na pewno będą prezentowały się coraz lepiej. Jeżeli natomiast nie masz czasu i energii, by zrobić świecie ręcznie rzeźbione, skorzystaj z usług sklepu „Iskra”.