Jaką odzież roboczą wybrać?

Odzież robocza powinna w pełni spełniać swoje zastosowanie w konkretnej branży. Dobór odpowiedniej odzieży ochronnej jest niezwykle ważny z wielu powodów. Przede wszystkim ubiór powinien być elastyczny, dopasowany do ciała tak, aby nie krępował ruchów. Dodatkowo odzież robocza powinna chronić przed wieloma czynnikami, które można spotkać w miejscu pracy. Dopasowany ubiór powinien chronić również przed skaleczeniami i innymi obrażeniami czy ubrudzeniem. Jakie są rodzaje odzieży roboczej? Którą najlepiej wybrać do swojej specyfiki pracy?

Jaka odzież robocza jest najlepsza?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaka odzież robocza jest najlepsza, warto rozróżnić odzież roboczą i ochronną. Odzież robocza ma za zadanie chronić pracownika przed zabrudzeniem, lub zniszczeniem swoich prywatnych rzeczy. Ubrania robocze najczęściej wykorzystuje się w branży gastronomicznej lub ogrodniczej, a także ubrani są w nie mechanicy czy pracownicy budowlani. Ogólnie rzecz ujmując, odzież robocza to odpowiednia odzież używana na różnych stanowiskach pracy, w zależności od specyfiki branży.

Odzież ochronna to z kolei odzież, która ma za zadanie ochronę pracownika przed czynnikami, które zagrażają zdrowiu. Odzież ochronna chroni między innymi przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi oraz termicznymi, w przypadku pracy z bardzo niską lub wysoką temperaturą. Występuje również odzież ostrzegawcza, wykorzystywana dla przykładu przez pracowników drogowych. Odzież ochronna wykorzystywana jest głównie przez pracowników laboratoryjnych, lekarzy, strażaków czy osoby mające kontakt z instalacjami elektrycznymi.

Cechy odpowiedniej odzieży roboczej

Wybór odzieży zarówno roboczej jak i ochronnej ściśle uzależniony jest od zasad BHP. Niemniej jednak odzież robocza powinna charakteryzować się wieloma cechami. Odzież robocza powinna być produkowana z dobrych jakościowo materiałów, które skutecznie ochronią przed warunkami atmosferycznymi czy promieniowaniem UV. Dodatkowo odzież tą powinna charakteryzować wyjątkowa wytrzymałość i elastyczność. Tkaniny powinny dobrze przepuszczać powietrze, a całe ubrania powinny być wygodne i lekkie w noszeniu, aby nie utrudniać pracy. Wszystkie te cechy zawiera odzież robocza Mascot, która ściśle wpasowuje się w potrzeby pracownika. Ponadto dostawca produktów Mascot zapewnia szeroki wybór produktów odpornych na częste pranie i suszenie.

Jaka odzież robocza dla pracownika budowlanego?

Jeśli planujesz pracę na budowie, zadbaj o odpowiednią odzież. Pracownik budowlany powinien mieć zapewnione odpowiednie ubranie robocze, które ochroni go przed warunkami atmosferycznymi czy zabrudzeniem. Cechy te z pewnością zapewnią odpowiedniej długości spodnie robocze, lub kombinezon, a także T-shirt lub koszula. Stroje te powinny mieć wzmocnione partie na kolanach, czy łokciach, a także pojemne i wytrzymałe kieszenie. Z odzieży ochronnej bardzo ważne są odpowiednie buty, najlepiej antyprzebiciowe i antypoślizgowe, z dodatkowym wzmocnionym noskiem, które zabezpieczą przed ewentualnym uszkodzeniem stopy. Do pracy na budowie przydadzą się również ochronne rękawice, z gumową wewnętrzną stroną. Jeśli jest ryzyko pylenia, warto zaopatrzyć się w ochronne gogle oraz maskę. Wybrana odzież powinna być również komfortowa i dopasowana do pór roku. Wszystkie te cechy zapewnia odzież robocza Mascot. Zatem jaka odzież robocza dla pracownika budowlanego? Z pewnością wygodna oraz spełniająca swoją funkcję.

Jaka odzież robocza dla kierowcy będzie odpowiednia?

Wbrew pozorom praca kierowcy to nie tylko przemieszczanie się pojazdem z punktu A do punktu B, ale również załadunki, rozładunki czy zabezpieczanie pojazdu przed dalszą jazdą. Do obowiązkowego ubioru kierowcy należą wygodne spodnie, które absolutnie nie mogą krępować ruchów, ponieważ może to bardzo utrudniać pracę. Ponadto przyda się koszulka oraz bluza, a także koniecznie antypoślizgowe, wytrzymałe buty, które zapewnią stabilizację na przykład w momencie rozlania się cieczy. Bardzo ważnym elementem odzieży roboczej dla kierowcy jest wybór odpowiednich okularów z filtrem UV, które ochronią oczy przed rażącym światłem. Każdy kierowca powinien być również zaopatrzony w ostrzegawczą kamizelkę. Dodatkowym, przydatnym elementem są również robocze rękawice, które ułatwią pracę podczas załadunków i rozładunków towarów. Jeśli dalej zastanawiasz się jaka odzież dla kierowcy będzie najlepsza, to pamiętaj, żeby wybierać tą, która zapewni komfortową i bezpieczną jazdę.