Jakie są zalety piaskowania ogrodzeń?

Ogrodzenia i bramy zwykle wykonuje się ze stali lub metalu. Przez dłuższy czas są one narażone na intensywne działanie czynników atmosferycznych. To powoduje, że materiał niszczeje, wierzchnia warstwa farby odrywa się, a ogrodzenie zaczyna pokrywać rdza. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegów renowacyjnych, zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych.  Jedną z najlepszych metod walki z korozją jest przeprowadzenie piaskowania.

Na czym polega piaskowanie metalu i stali?

Piaskowanie stali lub metalu polega przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu powierzchni. Wykonuje się je z użyciem materiału ściernego aplikowanego pod ciśnieniem sprężonego powietrza bądź pyłu. Do piaskowania ogrodzeń zwykle wykorzystuje się piasek. Czasem też (na przykład w przypadku piaskowania stali) niezbędne jest wykonanie tej czynności z pomocą szkła, żużlu czy rozdrobnionych łupin orzechowych. Surowiec jednak zawsze powinien być odpowiednio przygotowany i oczyszczony.

Wysokie ciśnienie wykorzystywane podczas całego procesu sprawia, że czyszczona powierzchnia nie zostaje uszkodzona. Dobrze wykonane piaskowanie doskonale przygotowuje metal do malowania, zapobiega również dalszemu powstawaniu korozji. Warto pamiętać, że jest ono łatwiejsze od szlifowania. Ponadto, dzięki piaskowaniu można też dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a powierzchnia pozostaje później delikatnie szorstka i bardziej równa niż po szlifowaniu. To bardzo ułatwia dalsze prace związane z konserwacją metalu.

Podsumowując, piaskowanie dzieli się na trzy podstawowe etapy:

  • pozbycie się starej farby, korozji oraz zanieczyszczeń,
  • ujednolicenie całej powierzchni,
  • pozostawienie optymalnej chropowatości.

Piaskowanie ogrodzeń metalowych – zalety

Piaskowanie to zabieg świetnie sprawdzający się w przypadku renowacji ogrodzeń i bram. Przede wszystkim proces ten bardzo dobrze oczyszcza metalowe elementy i likwiduje wszelkie ślady rdzy. Piasek dociera do trudno dostępnych miejsc, dokładnie okalając pręty. Dzięki piaskowaniu ogrodzeń, można w łatwy i szybki sposób przywrócić im piękny wygląd.

Taki sposób czyszczenia metalowych powierzchni nie uszkadza też struktury powierzchni. Dzięki piaskowaniu można łatwo poddać renowacji ogrodzenie i bramę zamiast wymieniać całą konstrukcję na nową. Przede wszystkim układanie nowego ogrodzenia jest zwykle kosztowne, a wymiana poszczególnych elementów często okazuje się wręcz niemożliwa. Wynika to z faktu, że niektóre modele ogrodzeń są wycofywane z rynku i nie w sposób ich gdziekolwiek dokupić.

Kolejną zaletą piaskowania ogrodzeń metalowych jest fakt, że można tę pracę wykonać sprawnie i zarazem solidnie. Zabieg wystarcza na lata, podczas gdy szlifowanie i malowanie powinno się powtarzać co roku. Niewielkim wysiłkiem można osiągnąć wrażenie niemal nowego ogrodzenia. Aby efekt końcowy był zadowalający, nie wolno pozostawiać ogrodzeń jedynie wypiaskowanych – trzeba je dodatkowo zabezpieczyć.

Kiedy ogrodzenie jest odpowiednio przygotowane i czyste, warto przejść do jego malowania. Należy najpierw się upewnić, czy podłoże jest wystarczająco chropowate. Dzięki temu wykazuje się o wiele lepszą przyczepnością. Ma to duże znaczenie w przypadku nakładania farby na metalowe powierzchnie. Całą procedurę warto zlecić firmie zewnętrznej, by mieć pewność, że renowacja zostanie wykonana prawidłowo.

Komu zlecić piaskowanie ogrodzeń metalowych?

Jeżeli nie można samemu wykonać piaskowania ogrodzenia, warto tę czynność zlecić fachowcom. Dzięki temu praca zostanie wykonana rzetelnie i szybko. Chociaż piaskowanie metalu nie należy do bardzo skomplikowanych procedur, należy je wykonać bardzo starannie i z wyczuciem. Skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów to bardzo dobra alternatywa dla samodzielnej renowacji ogrodzenia.

Aby ekipa, która ma wykonać piaskowanie ogrodzenia, wywiązała się ze zlecenia właściwie, warto wybrać ją rozsądnie. Najlepiej zdecydować się na firmę z wyrobioną marką na rynku. Przykładem takiej firmy jest kolorbud.pl/piaskowanie/. Wówczas można mieć pewność, że do renowacji i konserwacji ogrodzenia wykorzystane zostaną materiały najwyższej jakości, a ogrodzenie będzie prezentowało się jak nowe przez długi czas.