Jakie żarówki LED wybrać do samochodu?

Standardowe lampy halogenowe montowane w wielu samochodach nie są w stanie oświetlać drogi w sposób właściwy. Duża część aut umożliwia dokupienie świateł ksenonowych lub fabrycznych LED, jednak oznacza to wydatek sięgający niekiedy nawet tysiące złotych. Natomiast kupując auto używane nie masz żadnego wyboru – musisz przyjąć to, co wybrał w salonie pierwszy właściciel. Na szczęście możesz skorzystać z o wiele tańszego i pewnego rozwiązania, którym są żarówki LED H11 do samochodu. Można bez problemu zamontować je w standardowych reflektorach i o wiele lepiej widzieć drogę. Musisz tylko odpowiednio dobrać je do posiadanych lamp. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Ci, w jaki sposób zrobić to poprawnie.

Dobór żarówki LED H11 do wielkości lampy

Najważniejszą kwestią, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć, dobierając żarówki LED H11, to dopasowanie ich do wielkości samego reflektora. Muszą one być chłodzone za pomocą dodatkowego radiatora, umieszczonego z tyłu żarówki, więc całość powinna bez problemu mieścić się do lampy. Zanim więc dokonasz wyboru konkretnej żarówki, należy wcześniej sprawdzić, ile wolnego miejsca jest w lampie.

Następnie sprawdź oferty różnych producentów, zwracając szczególną uwagę na wymiary produktów. W ten sposób dowiesz się, jakie żarówki LED do samochodu będą z pewnością pasować i nie dojdzie do sytuacji, w której nie będziesz w stanie zmieścić zakupionej żarówki do reflektora. Zasadą jest to, że nie należy wykonywać żadnych przeróbek w lampie, by zmieścić do niej nowe żarówki. Na szczęście znakomita większość reflektorów na żarówki H11 ma wewnątrz wystarczająco dużo miejsca, by bez problemu zmieściła się zarówno nowa lampa typu LED jak również jej chłodzenie.

Samo podłączenie jest już banalnie proste, ponieważ żarówki LED H11 wpinamy po prostu do instalacji pojazdu, tak samo, jak czynimy to ze zwykłymi lampami halogenowymi. Nie musisz obawiać się o wytrzymałość przewodów ani obciążenie instalacji. Żarówki typu LED mają na tyle niski pobór mocy, że fabryczna instalacja bez problemu będzie z nimi współpracować.

Żarówki LED H11 do samochodu – jaka barwa?

LED-y mogą też dysponować różnymi barwami światła. Zdecydowanie najczęściej spotykana i wykorzystywana jest tzw. barwa zimna, a więc światło mocno zbliżone do niebieskiego. Jego temperatura barwowa to okolice 5000-6000 Kelvinów, podczas gdy standardowa żarówka halogenowa świeci barwą 3000-3500 K.

Można oczywiście znaleźć żarówki LED H11 o barwie neutralnej (około 4000 K) oraz ciepłej (2700-3300 K), jeżeli taki rodzaj światła wolimy. Musisz jednak wiedzieć, że za stosowaniem wyższej temperatury barwowej stoją konkretne przesłanki. Otóż ludzkie oko rejestruje dużo więcej szczegółów otoczenia, gdy natężenie światła jest wyższe. Wzrok męczy się o wiele mniej, ponieważ oczy nie muszą pracować na 100% swoich możliwości, jak ma to miejsce podczas stosowania żarówek halogenowych.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie żarówki LED do samochodu będą najlepsze, to powinieneś celować w barwę przynajmniej 4000 K, określaną często przez producentów jako neutralną. Dzięki temu podczas długiej trasy Twój wzrok z pewnością będzie mniej zmęczony, a rejestracja szczegółów drogi będzie o wiele większa. Będziesz miał większe szanse by np. dostrzec pieszego idącego poboczem drogi bądź zwierzę gotowe do nagłego przekroczenia jezdni. Nic więc dziwnego, że w fabrycznych reflektorach żarówki LED H11 najczęściej mają właśnie barwę zimną.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższego poradnika będziesz miał dużo lepszy obraz sytuacji co do tego, jakie żarówki LED H11 do samochodu najlepiej wybrać. Powinieneś kierować się przede wszystkim tym, czy żarówka zmieści się bez problemu w lampie, a także odpowiednią temperaturą barwową. Dobranie źródła światła o odpowiednich wymiarach, a także parametrach optycznych, pozwoli na bezproblemowy montaż, a także dobrą widoczność drogi w czasie jazdy po zmroku. Pamiętaj, dobre oświetlenie to bezpieczeństwo na drodze Twoje i innych.