ziemia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze geodety?

Pomoc doświadczonego geodety może okazać się nieodzowna w wielu przypadkach. Wiele osób przekonuje się o tym na etapie budowy własnego domu. Nic w tym dziwnego, jest on niezbędny chociażby wtedy: kiedy chce się dokładnie wyznaczyć granice posiadanej działki do jej sprzedaży, chce się wznieść budynek, działkę podzielić, a nawet ją ogrodzić. Co istotne, geodeta jest potrzebny do tego, aby wszystko móc załatwić w sposób formalny tak, aby wyniki pomiarów zawrzeć w dokumentacji urzędowej. Zapada decyzja o tym, że taki pomiar będzie potrzebny – jak znaleźć usługi geodezyjne w Jeleniej Górze, które będą wykonane profesjonalnie, ale i szybko? Gdzie szukać odpowiedniego specjalisty i na co zwrócić szczególną uwagę? Szukać za pośrednictwem sieci czy pytać znajomych? 

Dobry geodeta w Jeleniej Górze

Po pierwsze trzeba się skupić na tym, aby taki specjalista miał odpowiednie kwalifikacje. Wybierając geodetę za pośrednictwem sieci, warto szczegółowo wczytać się w ofertę świadczonych usług, która zazwyczaj zamieszczana jest na stronie internetowej. Dzwoniąc do biura geodezyjnego najlepiej od razu przedstawić, o jaką usługę chodzi, aby dowiedzieć się, czy dany specjalista będzie mógł się tym zająć. W praktyce okazuje się, że usługi geodezyjne są dzielone na różne kategorie – dany geodeta może posiadać kwalifikacje na pewnym określonym stopniu. Pierwszy i najbardziej bazowy stopień uprawnień dotyczy budowy domu, a także zakupu oraz sprzedaży. Dopiero drugi stopień związany jest chociażby z upoważnieniem do dzielenia posesji, czy też przygotowywanie wyrysów, czy bardziej szczegółowych pomiarów. Może się również okazać, że dobry geodeta zostanie polecony przez pracowników gminy lub też przez innych inwestorów, którzy już mają etap pomiarowy za sobą. 

Wybór specjalisty z danego terenu 

Wybierając usługi geodezyjne w Jeleniej Górze zdecydowanie najkorzystniej skupić się na rynku lokalnym takich usług. Specjaliści, którzy od lat pracują na danym obszarze, znają go dość dobrze, a to może znacząco ułatwić i usprawnić pracę geodety. Dotyczy to także współpracy pomiędzy danym geodetą a konkretnym urzędem. Oczywiście, podczas dokonywania wyboru, co do najlepszego geodety warto też zaznajomić się z jego dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Dzięki niemu można liczyć na to, że wszelkie pomiary zostaną wykonane poprawnie.

Wycena poszczególnych usług

Zazwyczaj, wszelkie usługi geodezyjne w Jeleniej Górze podlegają indywidualnej wycenie. Ciężko bowiem jest podać jeden cennik, który obowiązywałby każdego klienta. Wycena usług geodezyjnych zależna jest od nakładu pracy przy konkretnych zadaniach, stopnia ich skomplikowania, czasu, jaki ma się na realizację projektu oraz uwarunkowań samego terenu. Oczywiście, zanim podejmie się finalną decyzję o skorzystaniu z usług danego biura projektowego, można poprosić o wykonanie wyceny kilku specjalistów. Tym samym można porównać ceny i wybrać tę, która wyda się zdecydowanie najbardziej atrakcyjna cenowo.