Na czym polega zawód cukiernika? Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Jesteś pasjonatem, który uwielbia odkrywać nowe smaki? Masz zdolności manualne i zmysł estetyczny? Lubisz tworzyć i nieobce Ci są nowe kulinarne trendy? Dowiedz się, co robi cukiernik i sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Zawód cukiernika – forma zatrudnienia

Cukiernicy zatrudniani są w różnych lokalach usługowych, takich jak sklepy, restauracje, hotele i manufaktury słodyczy. Często prowadzą działalność gospodarczą i pracują na własny rachunek.

Co robi cukiernik?

Zawód cukiernika wymaga umiejętności wytwarzania słodkich wyrobów, takich jak ciasta i ciastka, a także lody. Jednak istotny jest także zmysł artystyczny, aby udekorowane ciasta i inne desery zachęcały wizualną formą. Do jego zadań należy ocena przydatności składników, przygotowywanie nadzienia i półproduktów. Zajmuje się także takimi czynnościami jak kontrola i konserwacja maszyn i urządzeń, z których korzysta na co dzień. Ponadto dba o czystość w swoim miejscu pracy.

Czy jesteś dobrym kandydatem do zawodu cukiernika?

Zawód cukiernika to zajęcie dla osoby z pasją, ponieważ nie należy do lekkich – wymaga wczesnego wstawania oraz pracy w dość wysokich temperaturach. Nie bez znaczenia jest także ilość godzin na jednej zmianie. Zazwyczaj jest to około 9 godzin dziennie, czasem w nocy. Nie zmienia to faktu, że ta praca zapewnia ogromną satysfakcję, a najlepsi mogą spodziewać się stosunkowo wysokich zarobków.

Cukiernictwo jest formą sztuki

Dobry cukiernik ma wyczulony węch oraz świetnie wypracowany smak. Równie ważne są zdolności manualne i wysokie wyczucie estetyki. Słodkie wyroby przyjmują coraz częściej formę małych dzieł sztuki. Zachwycają smakiem, ale kuszą też wyglądem, który zachęca do ich spróbowania. Dlatego w tym zawodzie niezbędne są zdolności artystyczne i umiejętność kreowania ciekawych kształtów.

Ile zarabia cukiernik?

Wysokość zarobków w zawodzie cukiernika uzależniona jest od wielu czynników. Na wartość końcową wynagrodzenia składają się między innymi:

– lata doświadczenia w pracy,

– odbyte kursy i szkolenia, poświadczające umiejętności cukiernika,

– miejsce, w którym osoba jest zatrudniona.

Nie bez znaczenia jest także region, a nawet dzielnica miasta, w której znajduje się cukiernia. Niewątpliwie najwyższe średnie wynagrodzenia wypłacane są w województwie mazowieckim oraz pomorskim. Najmniej zarobisz pracując w podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Oczywiście szacunki dotyczą średniej pensji i będą się wahać w zależności od renomy cukierni i jej lokalizacji w każdym mieście. Znane punkty zapewniają wynagrodzenie przekraczające 3 000 zł, tymczasem w mniejszych lokalach możesz spodziewać się sum zbliżonych do najniższego krajowego wynagrodzenia.

Jak zostać cukiernikiem?

Zawód cukiernika wymaga szerokiej wiedzy teoretycznej, a przede wszystkim praktycznej. Aby rozpocząć pracę, wymagane jest najczęściej wykształcenie zawodowe w branży spożywczej i ukończone kursy doszkalające. Możesz także skorzystać z propozycji szkoleń stworzonych na potrzeby tego zawodu, na przykład oferowanych przez https://www.wapas.pl/. Pozwolą Ci poznać podstawy zawodu, a także podnieść swoje kompetencje, jeśli masz już pewne doświadczenie za sobą.

Szkolenia cukiernicze dla ludzi z pasją

Programy szkoleń cukierniczych dostosowane są do potrzeb ich uczestników i oferują szeroki zakres wiedzy z tego zagadnienia. Zdobędziesz dzięki nim dodatkowe kwalifikacje, ucząc się tworzyć wyroby m.in. z czekolady. Poznasz współczesne trendy i sposoby tworzenia nowoczesnych deserów na bazie klasycznych i lubianych smaków oraz tekstur. Obejmują zarówno kursy z robienia rzemieślniczych lodów, jak i kreowania artystycznych dekoracji oraz smakowitych rzeźb. Zaawansowane umiejętności zdobyte podczas takich szkoleń podniosą Twoją wartość na rynku pracy i dadzą ogromną satysfakcję na co dzień.

Doświadczenie wyniesione z renomowanych szkoleń cukierniczych jest nie do przecenienia, zwłaszcza jeśli zależy Ci na wysokich zarobkach w przyszłości. Chęć rozwoju i ciągłe dokształcanie się jest gwarancją sukcesu. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest to proste. Masz w zasięgu ręki mnóstwo propozycji, także online, które pozwolą Ci w łatwy sposób podnieść swoje kompetencje i przygotować się na nowe wyzwania.