Ocieplanie domu – jaką firmę wybrać?

Właściwe ocieplenie domu sprawia, że klimat we wnętrzu jest korzystny dla domowników – zarówno latem, jak i zimą. Dobra izolacja ogranicza ucieczkę ciepła z budynku i w znacznym stopniu redukuje koszty ogrzewania. Powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie ocieplenia oraz zastosowanie materiału izolacyjnego odpowiedniej grubości i jakości. Obliczono, że przez niewłaściwą izolację można stracić 40% energii potrzebnej do ogrzania budynku.

Zalety ocieplenia domu z uwzględnieniem mostków termicznych

Korzyści wynikające z ocieplenia domu to przede wszystkim:

  • oszczędność energii niezbędnej do ogrzania domu,
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń,
  • zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności nie tylko zimą, ale też latem,
  • poprawa izolacji akustycznej,
  • zmniejszenie kondensacji pary wodnej.

Mostek termiczny jest miejscem ze zwiększoną utratą ciepła na skutek braku izolacji, jej nieodpowiedniego wykonania lub braku ciągłości. Jeśli dom ma prostą formę, nie sprawia problemów przy ocieplaniu. Mostki termiczne występują w takich miejscach jak balkony, tarasy, piwnice, połączenie ścian domu z podłogą na gruncie, nadproża, wieńce stropów, ścianki kolankowe, okna połaciowe, lukarny czy świetliki. Odpowiednie zabezpieczenie izolacyjne nie tylko zapobiegnie uciekaniu ciepła, ale również zwiększy wysokość temperatury na wewnętrznej  powierzchni przegród, co eliminuje powstawanie wilgoci, skraplaniu się pary wodnej i powstawaniu pleśni.

Nowoczesne materiały wykorzystywane do izolacji domu

Ważne jest, aby do ocieplenia budynku wybrać odpowiednie materiały, a jednym z nowocześniejszych, spełniającym wszystkie parametry niezbędne do tego celu jest pianka poliuretanowa, nazywana w skrócie pianką PUR. Do jej niewątpliwych zalet należy zaliczyć możliwość zabezpieczenia nie tylko nowo powstających budynków, ale również tych, które mają kilka czy nawet kilkadziesiąt lat. W domach zmodernizowanych i po różnych przeróbkach często jedynym sposobem jest wykonanie termoizolacji od wewnątrz. Pianka PUR jest nakładana przy pomocy techniki bezpośredniego natrysku.

Jednak aby prace były wykonane poprawnie, trzeba powierzyć to zadanie fachowcom z odpowiednim doświadczeniem. Przedsiębiorstwem z odpowiednim zapleczem technicznym oraz mającym dużą praktykę w ociepleniach natryskowych jest firma dshizolacje.pl. Jest to certyfikowany wykonawca izolacji natryskowej pianą PUR, wykonuje izolacje budynków, konstrukcji szkieletowych, wiat, garaży i hal przemysłowych. Cena usługi ustalana jest za każdym razem indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb klienta i wszystkich czynników wpływających na całościowy koszt.

Rodzaje pianki poliuretanowej

Pianka PUR uzyskiwana jest w wyniku reakcji dwóch składników:

  • pierwszym jest katalizator, środek powierzchniowo-czynny, a także gaz, który powoduje spienianie i zamykanie porów,
  • drugim natomiast mieszanina izocyjanianów.

Składniki pianki poliuretanowej łączone są w głowicy wysokociśnieniowej specjalnego pistoletu i wytwarzana jest piana PUR. Dzieli się ona na piankę poliuretanową otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Pierwsza z nich jest bardzo elastyczna i paroprzepuszczalna, może być stosowana na  elementach konstrukcyjnych, które zmieniają kształt, np. wykonanych z drewna. Nie powinieneś jednak stosować jej w miejscach narażonych na dużą wilgoć. Ocieplanie pianką Rzeszów przy pomocy pianki drugiego typu wykonuje się w miejscach, gdzie potrzebny jest materiał odporny na wodę.

Wykonywanie ocieplenia za pomocą pianki PUR zazwyczaj odbywa się bardzo szybko. Za sprawą zastosowania pistoletu ciśnieniowego technika nakładania pod ciśnieniem powoduje bardzo dobre przyleganie do powierzchni i szybkie zwiększanie jej objętości. Posiada również dwukrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła niż styropian i wełna mineralna, a grubość izolacji w przypadku pianki poliuretanowej jest dużo niższa. Wbrew pozorom nakład finansowy nie jest zbyt wygórowany, a uzyskany efekt może służyć przez wiele lat.