Od czego zależy trwałość oleju napędowego?

Trwałość oleju napędowego uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to miejsce przechowywania oraz rodzaj pojemnika, w jakim jest gromadzony. Olej napędowy, jak każda substancja, wraz z upływem czasu ulega procesowi starzenia. Dlatego ważne jest, aby w przypadku oleju stosować się do istotnych wymogów. Tym bardziej że olej napędowy pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiedzialny jest za utrzymanie silnika w odpowiedniej kondycji. Ogranicza tarcie między elementami i zapewnia odpowiednie smarowanie. Wszystko to wpływa na jego mniejsze zużycie.

Wymiana oleju napędowego

Wielu kierowców po wymianie starego oleju na nowy zawsze pozostawia sobie w pojemniku jego nadmiar. Służy on do późniejszego uzupełniania oleju. Jasne jest bowiem, że wraz z użytkowaniem samochodu silnik zużywa pewne ilości oleju napędowego. Przyjmuje się, że średnio silniki zużywają 0,2-0,3 l oleju napędowego na 1000 km. Oznacza to, że przynajmniej co 2000 km powinno się sprawdzać poziom oleju napędowego i w razie konieczności uzupełnić go. Aby jednak miał odpowiednie właściwości, to konieczne należy przechowywać go w sposób właściwy.

Przechowywanie oleju napędowego

Czy olej napędowy się starzeje? Jak już wspomniano, tak. Można jednak ten proces opóźnić poprzez prawidłowe przechowywanie oleju. Przede wszystkim olej napędowy zawsze przechowywany musi być w szczelnym pojemniku. Po zakupie pojemnika z olejem do momentu jego otwarcia olej może być w nim przechowywany przez 5 lat. Pamiętać jednak trzeba, że olej napędowy w takim nieotwartym pojemniku może być przechowywany przez tak długi okres w odpowiednich warunkach. Mowa tu zwłaszcza o tym, aby olej przechowywany był w temperaturze pokojowej i w nienasłonecznionym miejscu. Długość przechowywania oleju napędowego znacznie skraca się po otwarciu pojemnika. W takim przypadku ojej napędowy nie powinien być przechowywany dłużej niż 1 rok. Przypomnieć tu warto, że właśnie także co roku powinien być wymieniany w samochodzie. Dlaczego trwałość oleju spada po okresie mniej więcej roku? Wynika to z tego, że często dostępne dziś na rynku produkty zawierają w swoim składzie uszlachetniacze. Ich właściwości mogą się zmieniać już po kilku miesiącach. Duży wpływ ma na to choćby proces utleniania. Jeśli będzie się stosować olej, który przechowywany był dłużej niż rok, to raczej nie spowoduje to uszkodzenia silnika. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie po prostu zapewniał mniejszą ochronę. Pewna zmiana może być także odczuwalna przy dłuższej jeździe samochodem.

Trwałość oleju napędowego – jak ją wzmocnić?

Trwałość i właściwości oleju napędowego można starać się poprawić. Do tego celu warto wykorzystać specjalne dodatki do olejów napędowych. Na rynku dostępne są różne produkty tego typu, a każdy z nich może mieć inne właściwości. Szeroką ofertę różnego rodzaju dodatków znaleźć można w sklepie internetowym https://ze24.pl/. Jednym z tych produktów, po który warto sięgnąć w szczególności, jest ulepszacz liczby cetanowej. To produkt, który znakomicie podnosi jakość paliwa poprzez usprawnienie procesu samozapłonu kompozycji paliwowo-powietrznej. Wykorzystanie tego dodatku do oleju napędowego sprawi, że silnik będzie mógł łatwiej zwiększać obroty. Wśród dodatków do olejów napędowych wpływających na zwiększenie ich trwałości są również ulepszacze smaru. Dzięki zastosowaniu takiego dodatku zmniejsza się zużycie pomp paliwowych. Ulegają one usterkom znacznie rzadziej. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dodatkach do olejów, które wpływają na ilość osadów. Po dodaniu takiego ulepszacza układ paliwowy pracuje w większej czystości.

Każdy olej napędowy niestety się starzeje, a jego trwałość spada. Duży wpływ ma na to choćby sposób przechowywania. Są jednak sposoby na to, aby zwiększyć właściwości. Mowa tu o zastosowaniu wspomnianych dodatków do olejów. Dzięki temu silnik pracować może znacznie wydajniej, a jego żywotność się wydłuża.