Pająki w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pająki to niechciani lokatorzy w domu. To stworzenia z rzędu pajęczaków, ich gatunków jest ponad 49 tysięcy. Raczej nie da ich się pomylić z innymi zwierzętami ze względu specyficzną na budowę i sześć par odnóży. Dawniej uważano je za postacie magiczne, których zabicie było przyczyną deszczu, kłótni lub straty pieniędzy. Wystarczyło zobaczyć je wieczorem, by w przyszłości przytrafiło się jakieś nieszczęście. Amulet z martwym pająkiem noszony na szyi miał chronić przed złymi mocami. Dzisiaj mało kto wierzy w takie zabobony. Te małe stawonogi uważane są za pożyteczne stworzenia, niemniej jednak większa część ludzi boi się ich, a niektórzy wręcz wpadają w panikę na ich widok (arachnofobia).

Nieproszeni goście

Skąd się biorą pająki w domu? Ponieważ są małe i sprytne, często niezauważone dostają się do mieszkania. Wchodzą do środka, szukając ciepła i schronienia, gdy na dworze pojawiają się pierwsze chłody. Przechodzą przez okna, niedomknięte drzwi i wszelkie nieszczelności. Można utrudnić im wejście, zakładając moskitiery w oknach, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że nie jest to ich jedyna „furtka”. Duża część dostaje się przez kanalizację. Odpływ umywalki czy prysznica to krótka droga do mieszkania. Pająki chcą przezimować w zacisznym kącie, ale wcale nie mają zamiaru wyprowadzać się latem. Poza tym dom to dla nich dobrze zorganizowana stołówka. Muchy i komary wpadają do pomieszczeń przez otwarte okna i drzwi, a nawet można je przynieść z zewnątrz na ubraniu. To idealne pożywienie dla pająków, które zastawiają swoje sieci, by złapać potencjalny obiad.

Czy czystość w mieszkaniu wpływa na pojawienie się pająków? Teoretycznie nie, ponieważ nawet w lśniących domach mogą pojawić się te stworzenia. Jednak resztki jedzenia, okruchy, psujące się owoce lub warzywa, kurz i brud to świetne środowisko dla insektów – much, muszek owocówek czy prusaków. To właśnie one są pożywieniem pająków. Zasada jest prosta – im więcej insektów, tym większa szansa na pojawienie się kolejnych niechcianych gości. Gdy wyeliminujemy z domu owady, to pająki nie będą miały ochoty w nim zostać, ponieważ skończy się dla nich pokarm.

Sposób na pająki w domu

Gatunki pajęczaków pojawiające się w domu nie są groźne dla zdrowia i życia ludzi. Pomimo tego ich towarzystwo nie jest mile widziane. Pomieszczenie z pajęczyną wydaje się brudne i zaniedbane, a cienkie siateczki w kątach nie dodają uroku wnętrzom. Istnieją sprawdzone, domowe sposoby na to, jak pozbyć się pająków:

  • Zapach niektórych roślin – pająki nie lubią olejków eterycznych, które wydzielają m. in. mięta pieprzowa, lawenda, bazylia, trawa cytrynowa, eukaliptus i kocimiętka. Rośliny te możemy postawić w doniczkach na parapecie (pająki nie przejdą wtedy przez okno) lub posadzić w ogrodzie blisko ścian.
  • Olejki aromatyczne – pozyskane z wymienionych roślin. Można zmieszać je z wodą i spryskać nimi wszelkie szczeliny przy drzwiach lub oknach, a także w narożnikach i innych miejscach, gdzie są pajęczyny. Dla ludzi jest to miły zapach, dla pająków wręcz przeciwnie.
  • Woda z octem – działa podobnie, aczkolwiek zapach dla ludzi również nie jest przyjemny.
  • Skórka z cytryny – można użyć jej do smarowania framug okien i drzwi, pająki nie lubią kwaśnych zapachów
  • Kasztany i żołędzie – warto umieścić je w kątach, ich aromat nie jest przyjazny dla pająków.

Istnieją także mechaniczne sposoby pozbycia się nieproszonych gości za pomocą ultradźwięków. Są one dla nich szczególnie uciążliwe i zmuszają je do ucieczki na zewnątrz. Ultradźwięki nie są szkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych. Urządzenie emitujące je musi być jednak stale podłączone do prądu.

Najprostszym sposobem, by szybko i skutecznie pozbyć się pająków, jest zastosowanie profesjonalnych środków. Działają one natychmiastowo, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Taki środek na pająki to np. Vigonez Neptune. Preparat dostępny jest w formie koncentratu oraz jako spray. Koncentrat rozcieńcza się w zimnej wodzie, w ilości zależnej od skali problemu, czyli występowania niepożądanych lokatorów. Natomiast spray będzie od razu gotowy do użycia. Preparat jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, można stosować go nawet w przedszkolach lub szpitalach.

Pająki w domu nie są miłymi gośćmi i chociaż nie wyrządzają żadnych szkód (poza nieestetycznym wyglądem pomieszczenia z pajęczynami), to nie trzeba być skazanym na ich towarzystwo i z łatwością można ich się pozbyć.