Rejestracja chipa psa – ile to kosztuje?

Na chipowanie coraz częściej decydują się już nie tylko właściciele psów, ale również kotów, a nawet i mniejszych zwierząt domowych. Dlaczego? Ponieważ wszczepienie chipa zwierzęciu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim takie rozwiązanie znacznie ułatwia poszukiwania pupila, kiedy ten się zagubi. Ponadto, dzięki specjalnemu materiałowi proces chipowania jest bezpieczny dla zwierzęcia, gdyż nie wyzwala niepożądanych reakcji w jego organizmie. Aktualnie chipowanie to najtrwalsza i najskuteczniejsza metoda, która umożliwia szybką identyfikację znalezionego psa. Posiada unikalny, 15-cyfrowy numer, za pomocą którego znalezione zwierzę można zidentyfikować i skontaktować się z właścicielem. Bardzo ważne zatem jest zarejestrowanie zachipowanego psa w bazie, np. w Worldpetnet. Pamiętać jednak należy, że mikrochip nie ma opcji namierzania – nie pokaże lokalizacji zwierzaka.

Ile kosztuje założenie mikrochipa psu? Na ostateczny koszt ma wpływ wiele czynników, między innymi cennik w danej lecznicy weterynaryjnej czy producent samego mikrochipa. Z reguły ceny wahają się w granicach 50-200 zł, na szczęście jest to koszt jednorazowy. Ponadto chip jak najszybciej należy zarejestrować w bazie (a nawet w kilku bazach), w której konieczne będzie założenie konta użytkownika. Z reguły samo jego założenie jest darmowe, zapłacić należy w momencie rejestracji zwierzęcia. Ceny w różnych bazach są zróżnicowane, a ich wysokość zależy przede wszystkim od ilości zarejestrowanych zwierząt.

Jak zachipować i zarejestrować zwierzę?

W tym celu należy udać się do lekarza weterynarii, który w pierwszej kolejności zapewne sprawdzi, czy pies już takowego znakowania nie posiada. Jest to istotne szczególnie u zwierząt znalezionych lub przygarniętych, gdyż może się okazać, że posiada już właściciela, zwłaszcza gdy pies jest rasowy. Następnie, jeśli chipa nie ma – weterynarz wszczepi go zwierzęciu pod skórę, po lewej stronie szyi. Procedura nie jest skomplikowana, trwa z reguły kilka sekund i bardzo przypomina zwykły zastrzyk podskórny. Nie ma również granicy wieku na chipowanie i można go dokonać zarówno u szczeniąt, jak i psów starszych, dlatego im szybciej właściciel zdecyduje się na znakowanie, tym lepiej.

Po zachipowaniu jak najszybciej należy zarejestrować zwierzę w bazie, najlepiej takiej o dużym zasięgu, jak Worldpetnet. Warto zwrócić szczególną uwagę na dane kontaktowe, zwłaszcza numer telefonu. Samo wypełnienie formularza rejestracyjnego i zarejestrowanie zwierzęcia zajmuje kilka chwil. Warto więc poświęcić ten czas, żeby w razie zgubienia się pupila mieć większe szanse na jego szybkie odnalezienie. Należy pamiętać także o tym, żeby koniecznie na bieżąco aktualizować dane w przypadku zmian. Nigdy nie wiadomo, kiedy pies np. zerwie się ze smyczy i pobiegnie przed siebie, a niezaktualizowane dane kontaktowe drastycznie zaniżają szansę na poinformowanie właściciela o znalezieniu zguby.

Światowa baza danych zwierząt z mikrochipem Worldpetnet

Worldpetnet to przede wszystkim szybkość i łatwość rejestracji zwierząt z chipem. Proces ten można podzielić na kilka nieskomplikowanych etapów:

  • założenie konta
  • złożenie wniosku o rejestrację zwierzęcia w bazie
  • weryfikacja wniosku przez administrację
  • wprowadzenie danych do bazy

Dodatkowo, poza samą rejestracją Worldpetnet oferuje możliwość zgłoszenia zaginionego psa w systemie Alert Pet Is Lost. Szczegółowo wypełniony formularz zaginięcia sprawi, że informacja o zaginięciu będzie widoczna dla każdego użytkownika. Dzięki temu jest duża szansa, że zaginiony pupil zostanie bardzo szybko odnaleziony. Ponadto treść ogłoszenia z systemu można skopiować i rozmieścić np. w portalach społecznościowych, zwiększając przez to szanse na szybsze odnalezienie zwierzęcia. Worldpetnet działa także na innych płaszczyznach. Dzięki bazie można również znaleźć hodowlę, lecznicę weterynaryjną lub schronisko, a nawet poszukać zwierząt do adopcji. Oferuje również aplikację mobilną, dzięki której można szybko wyszukać mikrochip w dowolnym miejscu i bez konieczności korzystania z komputera.