Włosy syntetyczne – czym są i jak o nie dbać?

Włosy syntetyczne stanowią tańszą alternatywę dla doczepianych pasem z włosów naturalnych. Dzięki nim możliwe jest optyczne wydłużenie włosów, bez konieczności oczekiwania na efekty długotrwałego zapuszczania. Pozwalają na stworzenie naprawdę interesujących fryzur, wymagają jednak uwagi podczas pielęgnacji. Czym są sztuczne włosy i jak o nie dbać, żeby się nie plątały, nie puszyły i jak najmniej odbiegały wyglądem od naturalnych?

Włosy syntetyczne – co to jest?

Włosy syntetyczne to nic innego jak cienkie, długie włókna, imitujące wyglądem ludzkie włosy. Wykonane są jednak z polimerów, nieających nic wspólnego w rzeczywistymi włosami. Dobrej jakości sztuczne pasma mogą konkurować z naturalnymi, jednak ze względu na swój całkowicie odmienny skład chemiczny, wykazują odmienne właściwości. Inaczej reagują na wodę i środki do pielęgnacji,  źle znoszą wysokie temperatury, a do ich rozczesywania konieczna jest specjalna szczoteczka.

Tańsze sztuczne włosy mogą  wyraźnie różnić od tych naturalnych. Bywa, że błyszczą się w nienaturalny sposób, dając wrażenie plastikowości. Są również zdecydowanie bardziej sztywne i mniej podatne na układanie. Trzeba pamiętać również o tym, że polimery, z których wykonano pasma, są substancjami termokurczliwymi. Nie należy więc poddawać sztucznych włosów intensywnej stylizacji z zastosowaniem lokówek, prostownic czy suszarek. Jeśli sztuczne włosy nie należą do tych najwyższej jakości, mogą się zwyczajnie stopić.

 

Włosy syntetyczne – jak dbać o ich trwałość i piękny wygląd?

Włosy syntetyczne – jak dbać o doczepiane pasma, żeby wyglądały jak najbardziej naturalnie? Konieczne jest pamiętanie o kilku istotnych kwestiach.

Sztuczne włosy należy myć chłodną wodą oraz szamponem przeznaczonym do sztucznych pasem. Najlepiej robić to pod prysznicem, unikając splątania. Po umyciu i dokładnym spłukaniu, na włosy warto nałożyć odżywkę nawilżającą, w dość sporej ilości. Po jej spłukaniu włosy delikatnie ususzyć ręcznikiem, bez pocierania, a następnie rozczesać i pozwolić wyschnąć, bez użycia suszarki. Jeśli konieczne jest przyspieszenie procesu suszenia, można skorzystać z suszarki z dyfuzorem, ustawiając ją na najsłabszy możliwy strumień powietrza i najniższą temperaturę nawiewu.

Co zrobić, żeby włosy syntetyczne się nie plątały?

Kluczowe znaczenie ma ich prawidłowe czesanie. Nie można jednak używać do tego celu zwyklej szczotki czy grzebienia. Sztywne przybory do czesania mogą spowodować łamanie i wyrywanie sztucznych włókien, mogą też powodować większe puszenie i niszczenie ich struktury. Dlatego konieczne jest nabycie odpowiedniej szczoteczki z miękkim, naturalnym włosiem i niewielkimi gumowymi ząbkami. Ząbki te służą do rozdzielania włosów podczas czesania, a miękkie włoski poprawiają strukturę  syntetycznych włosów i nadają im połysk.

Jak wykorzystać  włosy syntetyczne?

Zakupiłaś włosy syntetyczne – jak wpleść je we fryzurę, aby uzyskać pożądany efekt przedłużenia? Sztuczne pasma idealnie nadają się do tworzenia wszelkich warkoczy. Najpopularniejsze ostatnio są warkocze bokserskie, które dzięki zastosowaniu pasem kolorowych mogą nabrać jeszcze bardziej zadziornego charakteru.

Zaplatając warkocze (tak jak holenderskie, czyli przeplatając trzy pasma od spodu), dodajemy do swoich włosów naturalnych po pasmie włosów sztucznych. Aby ułatwić sobie zaplatanie i zwiększyć trwałość fryzury, pasma sztuczne dodać należy jedynie do dwóch zewnętrznych z trzech pasem warkocza. Po zakończeniu splotu, końcówki wystarczy związać w tradycyjny sposób, albo ewentualnie zgrzać prostownicą – o ile pasma te nie będą miały służyć do ponownego wykorzystania.

Gdzie kupować włosy sztuczne?

Jeśli chcesz nabyć włosy syntetyczne – sklep z artykułami fryzjerskimi jest zazwyczaj pierwszym miejscem, do którego powinnaś się udać. Jeśli nie masz w pobliżu sklepu stacjonarnego, warto poszukać jakiegoś sprawdzonego sprzedawcy w sieci. Czasem dobrej jakości syntetyczne pasma do doczepów kupić można również w salonie fryzjerskim, zwłaszcza takim, który świadczy usługę przedłużania włosów.

Włosy syntetyczne kupione z pewnego źródła powinny cieszyć przez dłuższy czas. Wystarczy przestrzegać najważniejszych zasad ich pielęgnacji i unikać narażania na działanie wysokich temperatur i kosmetyków nieprzeznaczonych do pasem syntetycznych.