Wykończenia wnętrz sztukaterią – w jakich domach się sprawdzi?

Istnieje wiele metod dekoracja wnętrz, wśród nich można znaleźć tzw. sztukaterię. Najczęściej wykorzystywana jest do zdobień ścian lub sufitów. Sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych jak i obiektach komercyjnych. Możliwości wykorzystania sztukaterii jest bardzo wiele, pozwalają one uzyskać niepowtarzalny wygląd wnętrz. Projekty wykończenia wnętrz sztukaterią stosowane są w salonach w nowoczesnych wnętrz, jak również w kamienicach. Nadają się również do gabinetu czy biura. Sztukateria najczęściej występuje w białym kolorze, jednak projektanci coraz częściej decydują się na przełamanie klasycznego wyglądu i decydują się na odważne kolory takie jak: granat, szmaragd czy róż.

Rodzaje sztukaterii

Pożądanie efektu ornamentu niczym z okresu barkowego jest dziś niezwykle łatwe ze względu na szeroki wybór sztukaterii. W sklepach dostępne są listwy poliuretanowe, styropianowe czy styrodurowe. Jeżeli zależy Ci na długotrwałym efekcie dekoracyjnym i odpornej na uszkodzenia sztukaterii, warto wybrać listwy z poliuretanu bądź styroduru. Wystarczy je przykleić do ściany odpowiednim klejem. Sztukateria wykonana z poliuretanu cechuje się niezwykłą odpornością na czynniki mechaniczne oraz wilgoć i promieniowanie UV. Sprawdzi się do kuchni bądź łazienki. Sztukaterię można podzielić na dwa typy: zewnętrzną i wewnętrzną. Sztukateria zewnętrzna to różnego rodzaju rozety, gzymsy czy kolumny. Tego typu dekoracją pozwalają diametralnie odmienić wygląd wnętrz. Wśród sztukaterii wewnętrznej można znaleźć głównie listwy przypodłogowe, naścienne, przysufitowe, portale, pilastry czy rozety. Dodatkowo wśród tego typu produktów można znaleźć różnego rodzaju listwy, które można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Szeroki wybór sztukaterii pozwala zamaskować przewody.

Sztukaterii do pałaców i luksusowych rezydencji

Dekoracje sztukateryjne pozwalają nadać wyjątkowy wygląd pomieszczeniom w stylu glamour bądź francuskim. Aranżacja wnętrz w stylu francuskim inspiruje się barokiem i stylem wersalskim. Idealnie w taki styl wpisuje się biała sztukateria. Elementy dekoracyjne ze sztukaterii podkreślają domowy klimat wnętrz. Zdobienia ze sztukaterii nadają pomieszczeniom ponadczasowej elegancji. Odpowiednio dobrane kolory i faktury pozwalają stworzyć wysublimowanych styl wnętrz. Nowoczesne projekty pałaców wykorzystują piękną sztukaterię, która nadaje klasy i dostojności wnętrzom na miarę rezydencji. Sztukateria sprawdzi się szczególnie w przypadku miłośników klasycyzmu i sztuki.

Sztukateria w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

W nowoczesnych mieszkaniach świetny akcent dekoracyjny stanowią listwy dekoracje. Odpowiedni wybór sztukaterii pozwoli nadać niebanalny wygląd pomieszczeniom. Takie produkty pozwalają stworzyć estetyczny i stylowy wygląd nie tylko w dużych i przestronnych domach. Ozdobne panele dekoracyjne z poliuretany bądź styropianu mogą pełnić praktyczną rolę, na suficie mogą stanowić miejsce do zamaskowanie pasku Led. W nowoczesnych mieszkaniach wybór koloru sztukaterii może być dowolny, najczęściej wybierane są listwy białe lub pastelowe. Niebanalne wzornictwo sztukaterii pozwala wykonać ramki, które pozwalają nadać efekt trójwymiarowy na ścianie. Tego typu produkty wykończeniowe są bardzo estetyczne, przez co mogą być wykorzystywane na nierównych lub zaokrąglonych przestrzeniach. Sztukateria w nowoczesnym mieszkaniu, może być wykorzystana na zasadzie kontrastu.

Dekoracja sztukateryjna do przedpokoju

Sztukaterii to prosty i szybki sposób na odświeżenie wyglądu korytarza. Dekoracyjna listwy sprawdzą się do przedpokoju w każdym rozmiarze. Sztukateria pełni spójną całość z białymi panelami sufitowymi. Dodatkowo przy drzwiach może wykorzystać dekoracyjne ornamenty czy listwy, które nadadzą mieszkaniu nowoczesny nieco luksusowy wygląd. Biała sztukateria na korytarzu będzie wyglądać efektownie w połączeniu z kryształowym żyrandolem. Sztukateria w klasycznym wydaniu to ponadczasowa propozycja.