Wymiana i regeneracja złóż filtracyjnych

Każde z urządzeń umożliwiających oczyszczanie wody wodociągowej czy studniowej jest wyposażone we wkłady, które są wypełnione różnego rodzaju złożami. Ich wymiana do stacji uzdatniania wody, a także w kompaktowych sprzętach i zmiękczaczach powinna odbywać się systematycznie, aby móc zadbać o jak najlepszą przepustowość i efektywność filtrów. Kluczowy jest także dobór odpowiedniego materiału, który da Ci gwarancję korzystania przez cały czas z wody o takim samym poziomie czystości i będzie dopasowany do danego systemu filtracji i rodzaju usuwanych zanieczyszczeń.

Złoża filtracyjne do wody

Złoża do urządzeń filtracyjnych stanowią aktywne materiały o właściwościach oczyszczająco-odsączających, takie jak piasek kwarcowy, chalcedonitowy, węgiel, antracyt, dolomit i zeolity. Ich struktura oraz fizyczne i chemiczne właściwości pozwalają na odkwaszenie, zmianę pH, pozbawienie związków manganu czy żelaza, w zależności od potrzeb i rodzaju zanieczyszczenia wody. Ze względu na zastosowanie dzieli się je na złoża przeznaczone do filtracji wody wodociągowej czy gruntowej. Stosuje się je także do oczyszczania basenów. Systemy te są powszechnie spotykane w stacjach uzdatniania wody oraz w urządzeniach do oczyszczania, w jakie zaopatrują się mieszkańcy gospodarstw i pracownicy firm. Umożliwiają one zachowanie przez wodę stałych właściwości, smaku i konsystencji.

Jak wymienić złoża filtracyjne?

Aby zapewnić najwyższą wydajność urządzeń filtrujących i systemów zmiękczających, należy ściśle przestrzegać okresowej wymiany czy regeneracji złóż, jakie się w nich znajdują. Częstotliwość tej czynności zależy w dużej mierze od jakości wody w danym ujęciu, wysokości warstwy złoża oraz samego procesu filtrowania. Wymiana polega na usunięciu z urządzenia wyczerpanego wkładu. Wiele nowoczesnych urządzeń automatycznie sygnalizuje potrzebę wykonania tej czynności, co pozwala na zachowanie ciągłości procesu filtracji. W trakcie wymiany złoża zostają usunięte nie tylko pozostałości po samym wkładzie, ale również wszelkie osady i zanieczyszczenia, które wytrąciły się z brudnej wody na ściankach zbiornika.

 

Wymiana złóż jest konieczna ze względu na fakt, że występujące w wodzie związki jak żelazo, a także iły i piaski obniżają ich sprawność w miarę upływu czasu. Stąd w zależności od stanu wyjściowego cieczy i jej jakości może być konieczna częstsza wymiana złoża niż według wskazań producenta. Ogólne wytyczne mówią, aby wkłady w systemach odwróconej osmozy wymieniać co 6-12 miesięcy, te do odżelaziania z kolei wystarczy odświeżyć co kilka lat. Złoża z węglem aktywnym należy zamieniać na nowe co najmniej co dwa lata.

 

Regeneracja złóż filtracyjnych to alternatywne rozwiązanie dla ich wymiany Możliwość jej wykonania jest zależna od rodzaju urządzenia i typu systemu. W zmiękczaczach wody wykonuje się ją automatycznie za pomocą solanki, której poziom uzupełniasz w zbiorniku. Istnieje kilka typów okresowej regeneracji złoża, a innowacyjne systemy filtracyjne przeprowadzają ją automatycznie. Złoża filtracyjne znajdziesz pod następującym adresem: https://sklep.osmoza.pl/zloza-filtracyjne-c-19_13.html.

Złoża filtracyjne do wody Global Water

Sklep Global Water oferuje największy wybór profesjonalnych wkładów i złóż filtracyjnych do systemów i stacji uzdatniania wody w Polsce. Firma dostarcza innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalające zadbać o czystość cieczy w gospodarstwach domowych i w przemyśle.  W asortymencie znajdziesz złoża filtracyjne żwirowe, wysokiej jakości jonowymienne złoża zmiękczające, węglowe, demineralizujące, sól do zmiękczaczy, a także złoża, które usuwają azotany czy jonity z wody wodociągowej. Wśród nich proponowane są systemu uniwersalne stosowane przez wiodących producentów urządzeń filtracyjnych. Wszystkie oferowane artykuły posiadają certyfikaty i atesty bezpieczeństwa oraz wyróżniają się wyjątkowo długą żywotnością. Global Water służy także doradztwem w zakresie montażu instalacji oraz doboru odpowiednich urządzeń i akcesoriów pod kątem indywidualnego zapotrzebowania danej sieci wodnej.