Cięcie wodą – zastosowanie, cena
Cięcie przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem cieszy się niemałym powodzeniem w przemyśle, np. tekstylnym, szklarskim, papierniczym, drzewnym, elektronicznym, a nawet spożywczym czy lotniczym. Metody tej używa obecnie niemal każda gałąź przemysłu, głównie przez względy ekonomiczne oraz ekologiczne. Sprawdź, jaka jest cena cięcia wodą i gdzie wykorzystuje się tę technikę.
Na czym polega cięcie wodą i ile kosztuje?
Cięcie wodą pozwala na przecinanie materiałów o różnej grubości. Metoda ta umożliwia wykonanie precyzyjnych cięć – niezależnie od wybranego kształtu. Jednocześnie zachowana zostaje wysoka jakość krawędzi ciętych, a także nie występują naprężenia w wykonanych elementach. Wybrany kształt zależy tylko i wyłącznie od upodobań i preferencji zleceniodawcy, co pozwala na dużo większą swobodę niż przy cięciu z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi. Do wykonywania tego typu cięć używana jest sterowana komputerowo maszyna, dlatego projekt, który zostaje dostarczony, musi nadawać się do przetwarzania numerycznego. Głowica urządzenia porusza się bez problemu po dowolnym, nawet najbardziej skomplikowanym konturze, dzięki czemu możesz wybrać dowolny kształt. Cały proces możliwy jest dzięki zastosowaniu strumienia wody uwalnianego pod bardzo wysokim ciśnieniem. Siła i ponaddźwiękowa prędkość, z jaką ciecz wydostaje się z głowicy dyszy, wykazuje właściwości tnące. Wybierając tę metodę, możesz mieć wpływ także na średnicę strumienia, bowiem może być ona skupiona nawet do dziesiątych część milimetra. Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie: https://www.hempel-metals.pl/pl/.
Oprócz zasady działania ważny jest także koszt usługi. W przypadku cięcia wodą cena uzależniona jest od parametrów materiału oraz rodzaju wykonywanego cięcia. W cennikach możesz znaleźć kwoty, które trzeba zapłacić za 1 metr bieżący ciętej powierzchni. Jeżeli zdecydujesz się na cięcie liniowe, za pomocą którego zechcesz przeciąć np. kafle, to będzie uzależniona od ich długości i grubości. Kafle nieprzekraczające 60 cm to koszt około 25 złotych, natomiast za dłuższe trzeba zapłacić około 30 złotych za metr bieżący. Jeżeli natomiast chodzi o grubość, to cena kafli przekraczających 25–30 milimetrów zazwyczaj ustalana będzie indywidualnie, a cieńsze produkty cięte są w cenie około 35 złotych. Możesz zdecydować się także na wybór cięcia krzyżowego. Ten typ służy m.in. do wycinania fal lub łuków, a jego koszty rozpoczynają się od 30 złotych za 60 cm. Jeżeli natomiast chodzi o grubość, to za wszystkie produkty nieprzekraczające 15 mm zapłacisz około 45 złotych.
Co może być cięte przy pomocy wody?
Cięcie wodą może być wykorzystywane w wielu branżach, ponieważ za jego pomocą da się wykonać bardzo precyzyjne i dokładne kształty. Jest to technika, która pozwala na idealne dopasowanie elementów oraz zachowanie ich odpowiednich parametrów i właściwości. Można używać jej np. do:
- Wycinania elementów maszyn i urządzeń (koła zębate, uszczelnienia, sita, obudowy, elementy konstrukcyjne). Cięcie przy pomocy tradycyjnych metod może niekorzystnie wpływać na własności materiałów związane z ich wytrzymałością. Zły wpływ mają na nie także obróbka termiczna oraz wysoka temperatura, która może wytwarzać się przy cięciu innymi technikami. Cięcie wodązapewnia, że wszystkie elementy będą precyzyjnie wykonane, a zastosowany materiał zachowa swoją jakość.
- Wycinania elementów dekoracyjnych. Ten rodzaj cięcia pozwala na stworzenie produktów o różnych, nawet bardzo skomplikowanych, kształtach – dlatego idealnie nadaje się do tworzenia dekoracji. Ponadto po jego zastosowaniu nie zachodzi już potrzeba dalszej obróbki, co ułatwia pracę i skraca czas wykonywania obiektów. Dekoracje można wycinać z różnych tworzyw, nadadzą się do tego zarówno materiały ceramiczne, kamień lub szkło, jak i te wykonane ze stali nierdzewnej – które mogą posłużyć do tworzenia elementów dekoracyjnych budynków, płotów, bram, a także nazw i numerów ulic. Ponadto, przy użyciu tej techniki można wycinać także elementy reklamowe – takie jak np. znaki firmowe.