Czym jest endodoncja?

Chęć dbania o zęby sprawia, że ogrom osób stara się regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Co więcej, również kolejne placówki coraz bardziej poszerzają swoją ofertę, aby zaspokoić potrzeby pacjentów oraz zapewnić im jak najlepszą opiekę. Z tego względu współczesna stomatologia dzieli się na wiele różnorodnych działów, które zajmują się odrębnymi aspektami obejmującymi leczenie uzębienia, profilaktykę oraz pielęgnację jamy ustnej.

Wśród najważniejszych działów wymienia się chirurgię stomatologiczną, pedodoncję, implantologię czy stomatologię zachowawczą. Ostatni natomiast został dodatkowo rozdzielony na profilaktykę próchnicy oraz endodoncję. Czym charakteryzuje się ostatni z wymienionych elementów?

Co to jest endodoncja – Kielce

Mianem endodoncji określa się wszystkie działania, które obejmują diagnozowanie oraz leczenie wszelkich nieprawidłowości w obrębie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Zazwyczaj lekarze decydują się na tzw. leczenie kanałowe, gdy ząb jest w tak złym stanie, iż nie da się uratować jego wnętrza. Wtedy następuje usunięcie miazgi, a więc substancji o galaretowatej konsystencji. W jej skład wchodzą komórki, naczynia limfatyczne i krwionośne, a także nerwy.

Sporo osób wzbrania się przed leczeniem endodontycznym ze względu na fakt, iż ząb pozbawiony miazgi staje się martwy. Oznacza to, że nie ma możliwości samodzielnej regeneracji czy obrony przez szkodliwymi czynnikami. Jednak z drugiej strony leczenie kanałowe zapobiega konieczności usunięcia zęba, co musiałoby ostatecznie nastąpić w przypadku niepodjęcia żadnych kroków w celu poprawy jego stanu.

Jak wykonuje się zabieg z zakresu endodoncji – Kielce

Aby zaplanowane leczenie endodontyczne było w pełni skuteczne, lekarz musi przeprowadzić pacjenta przez kilka kroków. Pierwszy z nich to podanie silnego znieczulenia miejscowego. Dzięki temu osoba na fotelu nie będzie odczuwać bólu, gdy stomatolog zacznie działać. Dalej następuje otwarcie górnej części korony zęba w celu poprawienia dostępu do jego wnętrza.

Kolejny krok obejmuje usunięcie całej miazgi zębowej przy użyciu narzędzi penetrująco-piłujących. To bardzo ważne, aby cała substancja została wyjęta, ponieważ zostawienie, choć niewielkiej ilości może skutkować dalszym odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości związanych z tym danym zębem. Z tego względu po usunięciu miazgi wnętrze zostają wypłukane płynem irygacyjnym mającym na celu pozbycie się pozostałej tkanki. Dalej kanały poszerza się za pomocą pilników. Tak przygotowaną przestrzeń w zębie stomatolog wypełnia specjalną masą, którą następnie przykrywa plombą.

Wskazania do przeprowadzenia leczenia w ramach endodoncji – Kielce

Aby móc skorzystać z endodoncji w Kielcach, lekarze wyszczególnili listę wskazań do przeprowadzenia zabiegu w jego ramach. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • głęboko posuwającą się próchnicę;
  • uszkodzenia mechaniczne zęba;
  • zgorzele miazgi;
  • martwicę miazgi;
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych;
  • leczenie protetyczne zaplanowane w najbliższym czasie;
  • poprawę uprzednio wykonanego zabiegu z zakresu endodoncji.