Jak nosić maseczki chirurgiczne?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek. Można wybierać spośród takich wariantów jak: jednorazowe chirurgiczne, bawełniane oraz półmaski filtrujące, a w tym antysmogowe. Każda z wymienionych masek ma zarówno swoje zalety, jaki wady. Mają przede wszystkim zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i roznoszeniu go przez osoby zakażone, dlatego też każdy powinien zakrywać usta i nos, dbając nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i innych. Do noszenia maseczek bez wątpienia trzeba przywyknąć, ale także należy nauczyć się z nich prawidłowo korzystać. Nieprawidłowo noszone i zdejmowane maseczki nie tylko nie uchronią nas przed zachorowaniem, ale również mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego sprawdź, jak nosić maseczki w prawidłowy sposób.

Jak prawidłowo nosić maseczkę chirurgiczną?

Przed nałożeniem maseczki chirurgicznej dokładnie umyj ręce lub zdezynfekuj je za pomocą specjalnego płynu na bazie alkoholu. Następnie starannie przyłóż maseczkę do twarzy, zakrywając przy tym okolice ust i nosa. Podczas zakładania koniecznie pamiętaj o tym, aby niebieska strona maseczki znalazła na zewnątrz. Rozłóż maseczkę w taki sposób, aby dobrze przylegała do twarzy. Niektóre modele maseczek posiadają metalowy drucik w górnej części, jeśli posiadasz taką maseczkę, to postaraj się umieścić go tak by środek znajdował się w okolicach nosa, a następnie zagnij go – dostosowując maseczkę do kształtu twarzy.

Pamiętaj o tym, aby podczas noszenia nie dotykać maseczki, ponieważ na jej powierzchni gromadzą się bakterie i wirusy. Jeśli zdarzy Ci się dotknąć maski, to dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce. Nigdy nie zakładaj ponownie używanej wcześniej maseczki, ponieważ nie będzie już ona dobrze chronić. Po zużyciu umieść ją w zamykanym pojemniku na śmieci. Kiedy będziesz zdejmować maseczkę, to nie dotykaj jej przednich części – zrób to za pomocą sznurków, które trzymają maskę na twarzy. Po zdjęciu maseczki koniecznie umyj ręce przy użyciu ciepłej wody i mydła lub zdezynfekuj dłonie używając płynu na bazie alkoholu.

Co trzeba wiedzieć o maseczkach chirurgicznych?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że maseczki nie zapewniają 100% ochrony, jednak są w stanie w znaczący sposób podnieść bezpieczeństwo Twoje i osób znajdujących się w Twoim otoczeniu, ponieważ minimalizują ryzyko infekcji oraz ograniczają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. Pamiętaj o tym, aby maseczkę zakładać zawsze czystymi dłońmi, a zdejmując ją dotykać tylko i wyłącznie gumek lub sznurków. Maseczki chirurgiczne są dostępne w dwóch wersjach – na gumce oraz wiązane sznurkiem, a ponadto są wykonywane z różnych materiałów. Jeśli nie wiesz na jaką maskę się zdecydować, to wybierz typ II, ponieważ została ona wyprodukowana z trzech warstw włókniny polipropylenowej, przez co zapewnia bardzo dobry stopień filtracji bakteryjnej, a ponadto umożliwia swobodne i bezproblemowe oddychanie.

Na rynku dostać można także maseczki chirurgiczne typu IIR, które nie tylko chronią przed zarażeniem, ale także posiadają zwiększoną odporność na przesiąkanie. Jeśli decydujesz się na zakup modelu jednorazowego, to pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na parametr skuteczności filtracji bakterii. Jak wiadomo produkty tego typu należy regularnie wymieniać. Jak często zmieniać maseczki? Należy to robić wówczas, gdy straci ona swoje właściwości filtracyjne, czyli w sytuacji,  gdy będzie wilgotna lub uszkodzona. Czasami bywa tak, że musimy nosić maseczki przez dłuższy czas, wówczas powinniśmy zmienić je po około 30 minutach używania. Ponadto, należy wiedzieć także co zrobić ze zużytymi maskami. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ich utylizacja. Jest bardzo ważna i pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się niechcianych wirusów i bakterii. Pod żadnym pozorem nie powinno się wyrzucać zużytych masek do worka na śmieci, w którym znajdują się wszystkie inne odpady nagromadzone w domu. Aby uchronić się przez zakażeniem należy je umieszczać w osobnym pojemniku i szczelnie zamknąć.