Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Zakup nowego samochodu zawsze jest dość dużym wydatkiem i wiąże się z pewnym stresem. W końcu bez wątpienia zależy Ci, aby nabyć pojazd sprawny i dobrej jakości, który posłuży Ci przynajmniej przez kilka najbliższych lat. W tym celu pomoże Ci odpowiednie sprawdzanie auta przed kupnem (we Wrocławiu, czy w dowolnym mieście) i – co najważniejsze – dystans i zdrowy rozsądek.

Przede wszystkim – zawsze sprawdzaj auto używane

Niestety rynek samochodów używanych jest bezwzględny. Szczególnie handlarze samochodów używanych zyskali renomę sprzedawców, którzy często nadużywają zaufania klientów i oferują im pojazdy z bardzo wątpliwą przeszłością, których stan techniczny pozostawia niemało do życzenia.

Przede wszystkim – mimo zakazów prawnych – sprzedawcy bardzo często „cofają” przebieg samochodu. W skrajnych przypadkach cofnięcie licznika sięga nawet kilkuset tysięcy kilometrów. Samochody powypadkowe często pokryte są grubą warstwą lakieru, mają nieoryginalne silniki, a nawet są składane z innych egzemplarzy tego samego modelu. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie samochodu przed kupnem, a Wrocław i każde większe miasto na swoim terenie ma szereg zakładów, które to umożliwiają.

Sprawdź przed zakupem auto we Wrocławiu lub w innym mieście

Aby mieć pewność, że kupujesz samochód dobry i bezpieczny, jego sprawdzenie powierz doświadczonej stacji diagnostycznej. Niekiedy sprzedawcy samochodów będą Cię zapraszać na diagnostykę do konkretnej, wybranej przez siebie stacji, absolutnie jednak się na to nie gódź i sam wybierz diagnostę, któremu w pełni ufasz.

Diagnosta sprawdzi przede wszystkim układ jezdny pojazdu, jego podwozie, będzie w stanie przy tym ocenić, czy samochód brał udział w poważnym wypadku – a jeśli tak, to jak dalece profesjonalnie został naprawiony. Zakład diagnostyczny oceni również stan hamulców, będzie w stanie podpiąć do samochodu komputer i sprawdzić, czy czujniki nie zgłaszają niepokojących błędów.

Przebieg – jak ocenić, czy jest wiarygodny?

Niestety nie zawsze będziesz w stanie z pełnym przekonaniem ocenić, czy licznik pojazdu obrazuje jego rzeczywisty przebieg. Przede wszystkim od kilku lat przebieg pojazdów wprowadzany jest corocznie do systemu CEPIK podczas przeglądu technicznego. Kupując więc samochód, który zarejestrowany był wyłącznie w kraju, będziesz miał stosunkowo dużą pewność w tym zakresie. W dużym mieście, jak np. we Wrocławiu, sprawdzanie przed kupnem samochodu będzie na tym gruncie wiarygodne.

Inaczej jednak, jeśli auto było sprowadzane z zagranicy. Wówczas warto posiłkować się ewentualnymi książkami serwisowymi, które mogą obrazować zmiany w przebiegu. Nie zawsze jednak będą wiarygodne. Zachęcamy tutaj do zweryfikowania historii pojazdu: znacznie mniejszy przebieg będą miały pojazdy odkupione od osoby prywatnej, a większy od firm flotowych. Musisz oceniać to jednak dość intuicyjnie i ewentualnie skonsultować z diagnostą, czy wg jego wiedzy zużycie samochodu odpowiada jego teoretycznemu przebiegowi.

Sprawdź również dokumenty!

W jaki jeszcze sposób możesz sprawdzić samochód przed kupnem? Wrocław i inne duże miasta mają starostwa powiatowe, w których musisz zarejestrować zakupiony pojazd. Dlatego powinieneś również dokonać oceny przekazywanych Ci po zakupie dokumentów. Do zarejestrowania auta potrzebujesz przede wszystkim dokumentu zakupu (umowa, faktura), dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeżeli była wydana oraz tablic rejestracyjnych. Zadbaj, by sprzedawca wręczył Ci ten niezbędny komplet.

Dodatkowo pojazdy sprowadzane z zagranicy powinny dysponować też tłumaczeniem dokumentów zagranicznych (np. dowodu rejestracyjnego), odprawę celną (jeśli sprowadzane są spoza terenu UE), potwierdzenie opłaty akcyzy, jak i potwierdzenie wykonania przez diagnostę przeglądu technicznego. Sprawdzenie auta przed zakupem we Wrocławiu, jak i w każdej innej miejscowości, powinno dotyczyć także kwestii formalnych!

Ufaj i sprawdzaj

Nigdy nie lekceważ konieczności dokładnego zbadania nabywanego przez siebie pojazdu. Niestety dość łatwo kupić samochód mocno zużyty i w dłuższej perspektywie nienadający się do jazdy. Sprawdzenie powierz doświadczonemu, zaufanemu diagnoście. Ponadto pamiętaj też, by ocenić dokumenty, jakie są Ci przekazywane przez sprzedawcę!