plac zabaw

Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Nadmiar energii u dzieci jest zupełnie naturalnym objawem i najlepsze co można zrobić, to pomoc im ją eksponować. Stworzenie własnego placu zabaw w ogrodzie to doskonały sposób na rozwojowe, atrakcyjne i ciekawe miejsce. Jak go urządzić i o czym pamiętać? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Jak urządzić dziecku plac zabaw w ogrodzie?

Zabawa ma być swobodna, atrakcyjna i ciekawa, ale przede wszystkim bezpieczna, nawet gdy rodzice na chwile spuszczą wzrok. Pierwszym elementem do przemyślenia jest oczywiście miejsce. Większa przestrzeń zapewni możliwość zaaranżowania wartościowego placu zabaw, zapewni bezpieczną zabawę i zagwarantuje przemyślane ułożenie sprzętu, a nie chaotycznie porozrzucane zabawki.

Dodatkowo warto pamiętać, aby plac zabaw był widoczny przez okno z domu lub z miejsca, gdzie rodzice będą przebywać. Nie chodzi oczywiście o to, aby być na każdym kroku za dzieckiem, ale aby mieć spokojną głowę, że zabawa przebiega jak trzeba i nic złego się nie dzieje. 

Plac zabaw w ogrodzie, dobrze jest osłonić od wiatru, aby większość czasu tam nie kończyła się przeziębieniem. Warto też stworzyć choćby minimum jeden domek osłonięty daszkiem, aby uniknąć deszczu w odpowiednim momencie i schować na szybko mniejsze zabawki. Przydatna może się także okazać refleksja nad kątem padania światła. Naświetlone miejsca rano pozwolą na szybsze wyschnięcie, zwłaszcza drewnianej konstrukcji, natomiast cień przyda się, gdy słońce będzie odczuwalne najmocniej.

Kolejnym wartym przemyślenia elementem jest podłoże. Dobrze sprawdzającym się i najczęstszym spodem jest oczywiście trawa i nie ma większej potrzeby na wprowadzanie wielkich zmian. Dodatkowo gotowe miejsce można otoczyć niewielkim ogrodzeniem, np. w postaci drewnianego płotku. Dzieci będą wiedziały dzięki temu, gdzie jest miejsce przeznaczone na zabawę i stanie się z pewnością dużo bardziej dla nich atrakcyjne.

Aranżacja placu zabaw w ogrodzie

Miejsce do zabaw dla dzieci ma kilka standardowych i powtarzających się elementów. Nie wpływa to jednak na to,  że można tam dodać coś własnego i oryginalnego. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci

Najbardziej znane i sprawdzające się zjeżdżalnie to te wykonane z plastiku. Mają sporo zalet między innymi to, że są stosunkowo lekkie, co pozwala łatwo je przenieść w razie potrzeby. Ten rodzaj wykonania pozwala też na łatwe czyszczenie i nie wymaga konserwacji. Plastikowe zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci to zdecydowanie dobry i sprawdzony wybór do domowego królestwa dla dzieci.

Piaskownica i akcesoria do plażowej zabawy

Podobnie jak w przypadku zjeżdżalni, kiedy nie ma za wiele opcji, inwestycja w plastikową piaskownicę będzie udana. Ciężar piasku zabezpieczy lekką piaskownicę przez zmianą miejsca. Dodatkowo ten rodzaj piaskownic ma jeden bardzo ważny element, czyli klapę do zamknięcia. Ogródki domowe to często domostwo dla zwierząt jak koty czy psy, które lubią zostawiać niespodzianki na wsypanym piasku. Zamknięcie zabezpieczy je przed takim wydarzeniem, ale i nagłym deszczem.

Domek ogrodowy

Jeden z najważniejszych punktów ogrodowego placu zabaw, będący często bazą zabaw i głównym miejscem spotkań – domek ogrodowy. W tym wypadku jest znaczny wybór kształtów, kolorów, ale i materiałów, z jakich jest wykonany. Dla lubiących szybsze rozwiązania, dobrym wyborem będzie plastikowy domek od sprawdzonego producenta gwarantujący bezpieczeństwo. Jednak szukającym wyzwań, proponujemy domek drewniany, który często jest wykonywany własnoręcznie w przydomowym garażu.

Huśtawka

Kolejny element placu zabaw z prawdziwego zdarzenia to huśtawka. Najważniejszymi rzeczami, na które warto zwrócić uwagę to : przymocowanie, stabilność, rodzaj wykonania, materiał. Dla dzieci huśtawka to sposób na ciekawą i wyjątkową zabawę, a dla rodziców musi być z pewnością przedmiotem o maksymalnym bezpieczeństwie. W przypadku wykonania huśtawki, a właściwie konstrukcji, warto postawić na metal bądź drewno, które są dużo bardziej stabilne i wytrzymałe.