Projekt oświetlenia ogrodu – o czym nie zapomnieć?

Przydomowe ogrody to niezwykle połączenie natury i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Różnorodne rośliny, które upiększają okolicę wokół domu, robią wrażenie za dnia, ale nie sposób ich podziwiać w nocy. Rozwiązaniem tego problemu będzie dobór odpowiednich lamp. Jak oświetlić ogród, by wydobyć z niego piękno po zmroku?

Bez potykania — praktyczna strona projektu oświetlenia w ogrodzie

Bardzo szybko zdasz sobie sprawę z tego, że w określonych częściach ogrodu potrzebna jest widoczność, niezależnie od pory dnia. Dzięki realizacji projektu oświetlenia ogrodu, będziesz mógł przyjemnie spędzać czas na tarasie. Dodatkowo zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań ułatwi Ci wjazd na teren posesji. Aby jednak tak się stało, przydatna będzie pomoc specjalistów.

Podczas aranżacji oświetlenia ogrodu powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim te miejsca, które nie prezentują się zbyt dobrze. Zwykle są to znajdujące się na terenie podwórza pojemniki na śmieci, pomieszczenia gospodarcze przeznaczone do przechowywania narzędzi lub też garaże. Takich miejsc nie warto podkreślać przez cały czas, więc warto przemyśleć zamontowania lamp z czujnikami ruchu. Dzięki temu światło będzie pojawiało się tylko wtedy, kiedy jest Ci niezbędne, w innych sytuacjach miejsca te pozostaną nieoświetlone. W przestrzeniach użytkowych wybieraj neutralne oświetlenie o zimnej lub ciepłej barwie. Aby oświetlić dużą powierzchnię, przyda się światło skierowane od góry. Takie oświetlenie może przybrać formę dekoracyjną również za dnia, jeśli wybierzesz pasujące do stylu domu i elewacji kinkiety lub wiszące lampy zewnętrzne.

Oświetlenie ogrodu – projekt magicznych zakątków

Każdy ogród ma w sobie nutkę tajemniczości, zwłaszcza po zmroku. Wieczór to doskonały czas, aby wyeksponować najpiękniejsze fragmenty ogrodu. W trakcie sporządzania projektu oświetlenia zastanów się, jakie rozwiązania będą najbardziej praktyczne. Aranżacja oświetlenia ogrodu nie opiera się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu białego światła użytkowego, żeby efekt był jak najbardziej spektakularny, możesz eksperymentować zarówno z natężeniem światła, jak i jego kolorem. Warto również zaplanować sposób padania światła, dzięki podświetleniu z góry lub z dołu, wyeksponujesz niektóre elementy znajdujące się w Twoim ogrodzie. W przypadku ścieżek czy chodników, świetnym rozwiązaniem będą słupki, których światło pada od dołu. Żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto zamontować lampy nad wejściem do budynku. Wybierz przestrzenie ogrodu, które najczęściej użytkujesz – aby je podkreślić, użyj światła punktowego. Będzie to najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Aranżacja oświetlenia ogrodu – zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Przy realizacji projektu oświetlenia ogrodu powinieneś mieć na względzie bezpieczeństwo. W tym celu kupuj lampy o wysokim IP. Jeżeli zależy Ci także na jak najbardziej energooszczędnym rozwiązaniu, zdecyduj się na lampy solarne lub oświetlenie LED. Istotna jest również trwałość materiałów. Warto zakupić produkty wykonane ze stali nierdzewnej bądź z aluminium.

Zadbaj o to, by kierować się minimalizmem w doborze intensywności światła oraz jego kolorów. Zadbaj o punktowe oświetlenie najładniejszych części ogrodu, takich jak rabaty roślinne, oczko wodne czy altanka. Dzięki temu z pewnością miło spędzisz czas w swoim ogrodzie nawet po zmroku. Klimatycznym rozwiązaniem będzie także kupno lampionów, które stworzą niepowtarzalny klimat. Iskrzące się światełka i laserowe projektory lepiej pozostawić na okres świąt Bożego Narodzenia, chociaż odważniejsze osoby decydują się na ruchome oświetlenie ścian lub bramy we frontowej części posesji. Tego typu oświetlenie ogrodu – projekt nowoczesny, który sprawdza się w nowym budownictwie jako alternatywa dla dekoracyjnych tynków, okien i balustrad.

Jeżeli chcesz, by Twój ogród wyróżniał się na tle innych, skorzystaj z opcji nowoczesnej aranżacji lub poproś o pomoc specjalistów, którzy wybiorą dla Ciebie najpraktyczniejsze rozwiązanie.