na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Usługa wypożyczenia samochodu staje się coraz popularniejsza. Rozwijający się rynek daje dużą swobodę w wyborze auta oraz warunków jego wynajmu. Jednak kierowcy powinni zachować szczególną czujność podczas podpisywania umowy z wypożyczalnią – zawarte w niej warunki mogą rzutować bowiem na stopień zadowolenia z usługi, ale nie tylko. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu z wypożyczalni?

Dokumenty potrzebne do wydania pojazdu i płatność

Podstawowa kwestia dotyczy dokumentacji, jaka jest niezbędna do wydania pojazdu. Kierowcy powinni sprawdzić, co będzie potrzebne do podpisania umowy z perspektywy formalnej, aby odpowiednio się do tego przygotować. Najczęściej wymaganymi dokumentami są dowód osobisty oraz prawo jazdy. Wynajmujący weryfikuje prawdziwość danych najemcy i sporządza umowę. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, by nie udostępniać wynajmującemu innych informacji. Dane karty płatniczej czy te dające dostęp do konta bankowego pod żadnym pozorem nie powinny być częścią zawieranej umowy!

Kwestie formalne to nie jedyne, na co zwraca się uwagę przy wypożyczaniu samochodu dla siebie. Równie istotny jest sposób płatności za usługę. Przyjęło się, że przy podpisywaniu umowy najemcy zostawiają w wypożyczalni ustaloną kaucję, która zabezpieczyć ma naprawę ewentualnych szkód. Jest ona także gwarancją, że kierowca nie wycofa się z zawartej umowy bez ponoszenia konsekwencji. Zwykle przed wydaniem pojazdu pobrana zostaje także opłata za cały okres najmu. Zapis o płatności „z góry” powinien znajdować się w umowie, dlatego warto zwrócić na niego uwagę.

Ubezpieczenie auta i przegląd techniczny

Decydując się na wynajem samochodu, na co zwrócić uwagę w dalszej kolejności? Jednym z ważniejszych elementów umowy z wypożyczalnią jest ubezpieczenie oraz przegląd techniczny pojazdu. Należy dokładnie sprawdzić, po czyjej stronie leży obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC, a także przeprowadzenia przeglądu technicznego. Najczęściej stosowaną praktyką jest przenoszenie odpowiedzialności na wypożyczalnie. Zwykle to właśnie wynajmujący ponosi koszty związane z opłatą OC oraz przeglądem technicznym. Nie jest to jednak oczywiste, dlatego warto sprawdzić zapis w tej sprawie w regulaminie usługi lub ogólnych warunkach umowy.

Jeśli planujesz skorzystać z usług wypożyczalni podczas pobytu w centralnej Polsce, sprawdź wynajem samochodu w Łodzi w carforyou.com.pl lub zadzwoń do oddziału. Firma wynajmuje samochody premium z najnowszych roczników i proponuje przejrzystą umowę dla kierowców. Do jej zawarcia konieczna jest weryfikacja dowodu tożsamości, prawa jazdy oraz wniesienie kaucji. Wypożyczalnia przejmuje na siebie koszty związane z ubezpieczeniem i przeglądami technicznymi, a po uzgodnieniu pojazd można zwrócić w innym oddziale, niż został wydany. To komfortowe rozwiązania z perspektywy kierowców.

Inne kwestie zawarte w umowie

Podejmując decyzję o wynajmie auta, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy? Ważną kwestią jest limit kilometrów. Nie każda wypożyczalnia stosuje go w praktyce, jednak jeśli kierowca nie dostosuje się do obowiązujących ograniczeń, będzie musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowych opłat. Warto sprawdzić także zapisane w umowie zakazy. Część firm wypożyczających samochody zabrania kierowcom palenia papierosów wewnątrz pojazdu czy przewożenia w nim zwierząt. Należy dowiedzieć się także, w jaki sposób rozliczane jest paliwo oraz co ze sprzątaniem auta. Najczęściej kierowcy muszą uzupełnić zawartość baku do poziomu obecnego przy wydaniu pojazdu, a także wyczyścić pojazd przed jego oddaniem do oddziału wypożyczalni. Każda firma stosuje jednak własny regulamin, dlatego dobrze się z nim zapoznać.

Usługa wynajmu samochodów przynosi korzyści kierowcom niedysponującym własnym autem lub chcącym poznać komfort z jazdy w pojazdach premium. Korzystna oferta wynajmu nie może jednak osłabić czujności najemców. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na szczegółowe warunki umów, które podpisywane są z firmami. Warto sprawdzić m.in. obowiązujące limity kilometrów, kwestię ubezpieczenia pojazdu czy miejsce jego oddania.