Plecak szkolny – czym kierować się przy wyborze?

Pomimo że wakacje dopiero się zaczynają, warto odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania plecaków szkolnych dla naszych pociech. Uniknie to stresujących sytuacji tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. W poniższym artykule podpowiadamy, jaki powinien być tornister oraz czym się kierować podczas jego wyboru.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru plecaka?

Kiedy znajdziemy w sklepie konkretny model, który zwróci naszą uwagę, warto przeanalizować go pod kilkoma względami. Kluczowe są takie kwestie jak: funkcjonalność, komfort, bezpieczeństwo, a także wymiary i waga. Z pewnością zastanawiasz się, jakie rozmiary powinien mieć plecak szkolny oraz jaka powinna być jego waga. Otóż jak dowodzą badania, dziecko może nosić na swoich plecach ciężar, który stanowi maksymalnie 10 procent wagi jego ciała. Jest to zatem parametr indywidualny. Dobrze jednak jest zauważyć, iż same książki i przybory szkolne mogą ważyć sporo, dlatego lepiej wybierać lżejsze modele.

Nie bez znaczenia jest również atrakcyjny wygląd tornistra. Wśród młodszych dzieci popularnością cieszą się te, na których widnieje ulubiona postać z bajki. Młodzieżowy plecak może być ozdobiony ciekawym motywem, takim jak np. ananasy, kwiaty czy kaktusy. Szeroki ich wybór znajdziesz na stronie internetowej pod adresem: https://fashionthings.pl/k/artykuly-szkolne/plecaki-szkolne-artykuly-szkolne/.

Dodatkowym atutem plecaka będzie duża ilość przegródek i organizerów, które pomieszczą wszystkie dziecięce drobiazgi. Istotny jest także materiał, z którego plecak jest wykonany. Dobrze, gdy będzie on z wytrzymałego tworzywa, co przełoży się na jego trwałość.

Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

Kiedy zastanawiasz się, jaki powinien być plecak szkolny, musisz wiedzieć, że warto zwracać uwagę na wszystkie szczegóły. Nawet te z pozoru nieznaczące mogą mieć duży wpływ na komfort użytkowania danego modelu. Jednym z nich są szelki oraz rodzaj ich wykonania. W ofercie sklepu Fashion Things znajdziemy plecaki z regulowanymi szelkami, co jest bardzo istotne. Dobrze, gdy są wypełnione gąbką – ten dodatek sprawi, że noszenie ich będzie dla dziecka wygodne.

Ważne jest również usztywnienie pleców, które ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Przekłada się także na komfort użytkowania danego modelu. Istotne jest także to, by dziecko miało możliwość zmierzenia plecaka przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Podczas mierzenia plecak powinien mieć wypełnienie. W przypadku, gdy model nie jest szerszy od pleców dziecka, zaś górna jego krawędź sięga ramion, podczas gdy dolna kończy się wraz z plecami, oznacza, że znaleźliście model idealnie dobrany.

Co wybrać – plecak czy tornister?

Wielu z nam wydaje się, że plecak i tornister oznaczają to samo. Nie jest to błędnym myśleniem, występują jednak pomiędzy nimi pewne różnice. Tornister wyróżnia się swoimi wymiarami, gdyż jest on szerszy, lecz niższy. Parametry te w plecaku wyglądają zupełnie inaczej, gdyż jego wysokość jest mniejsza niż szerokość. To sprawia, że noszony ciężar zupełnie inaczej rozkłada się na plecach. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele modeli, które będą łączyć cechy zarówno tornistra, jak i plecaka sportowego.

Jaki plecak będzie najlepszy?

Chcąc wybrać najlepszy plecak, nie możemy zapomnieć o tym, że musi być on dopasowany do jego przyszłego posiadacza. Ważny jest wzrost i waga, lecz równie osobisty styl. Zawsze wybór plecaka powinien być uzgodniony z dzieckiem. Warto pamiętać o tym, że będzie nie tylko miejscem do przechowywania książek i rzeczy szkolnych. Przede wszystkim, jest to przedmiot codziennego użytku, który służy uczniom niemal każdego dnia. Dlatego też podczas zastanawiania się, jaki powinien być plecak szkolny, musisz uwzględnić potrzeby, wymagania i upodobania ucznia. Warto znaleźć odpowiedni kompromis między zdrowiem, stylem oraz funkcjonalnością. W asortymencie sklepu Fashion Things z pewnością znajdziesz takie modele, które idealnie wpasują się tę potrzebę.