Artykuły do sprzątania – lista zakupów

Wprawdzie istnieją osoby, które uwielbiają sprzątać, to zdecydowana większość zalicza ten obowiązek do niezbyt przyjemnych. A jednak lubimy przebywać w czystych i zadbanych pomieszczeniach, dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że niekiedy trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Najważniejszą sprawą jest zaopatrzenie się w odpowiednie artykuły do sprzątania, czyli akcesoria ułatwiające zadanie i sprawiające, że porządki pójdą nam znacznie szybciej i sprawniej. Czy sprzątanie może stać się przyjemne? Z odpowiednim wyposażeniem na pewno tak!

Artykuły do sprzątania – co kupić?

Po pierwsze, warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne, jedno- lub wielorazowe (oczywiście ta druga opcja będzie bardziej ekonomiczna i ekologiczna). Pozwolą Ci zabezpieczyć skórę dłoni przed działaniem silniejszych detergentów, przesuszaniem i uszkodzeniami podczas szorowania. Wiele środków chemicznych wykorzystywanych do sprzątania może wywoływać podrażnienia lub alergie, więc warto zadbać o ten aspekt. Jeszcze jedna ważna kwestia – najlepiej kupić kilka par rękawic, w końcu nie chcesz sprzątać zlewu w kuchni w tych samych, w których sprzątałeś toaletę.

Po drugie, miotła i szufelka – to podstawa, jeżeli chodzi o utrzymanie w czystości podłóg. Właściwie w każdym domu jest odkurzacz, jednak użycie zmiotki jest znacznie szybsze i wymaga mniej wysiłku, więc wszelkie zabrudzenia, takie jak np. rozsypane okruszki czy niesiony na butach piasek, można sprzątać na bieżąco. Dobrze zaopatrzyć się zarówno w klasyczną miotłę z długim trzonkiem, jak i małą szczotkę do bardziej precyzyjnych porządków. Niezbędna będzie też szufelka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli: oprócz klasycznych szczotek z miękkim i twardym włosiem (do sprzątania wewnątrz domu i na zewnątrz), kupić możemy również gumowe (doskonale sprawdzą się na mokrych powierzchniach).

Kolejnym punktem na liście zakupów powinny być szczotki ryżowe i metalowe: mniejsze (np. do naczyń), większe (do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni) i te o specjalnym kształcie, np. do butelek. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać miękkość włosia do rodzaju powierzchni – betonowe schody przed domem bez problemu możesz wyczyścić metalową szczotką, ale do drewnianego stołu lepiej użyć tej syntetycznej.

Żadne większe porządki nie dadzą perfekcyjnego efektu bez użycia mopa. Dzięki niemu możesz w łatwy i szybki sposób umyć podłogi. Obecnie dostępne są różnorodne modele tych przydatnych akcesoriów do sprzątania. Możesz kupić osobno mopa i wiaderko lub gotowy zestaw. Jest wiele opcji, oprócz tych najprostszych, klasycznych końcówek z frędzlami, możesz wybrać płaskie, bawełniane, syntetyczne, z mikrofibry lub gąbki. Rączki mogą być teleskopowe, obrotowe, a nawet wyposażone w spryskiwacz. Również wiaderka dostępne są z różnego typu wyciskaczami. Dobranie odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Ostatnie na naszej liście, ale równie niezbędne, są ścierki i gąbki. To akcesoria do sprzątania, umożliwiające Ci wygodne wyczyszczenie i wypolerowanie wszystkich powierzchni w domu oraz elementów wyposażenia i skuteczne usunięcie z nich kurzu. Mogą być uniwersalne, wykonane z wiskozy lub mikrofibry, a także przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni – np. do luster, szyb, fliz, etc. Na rynku znajdziesz również wiele propozycji ściereczek jednorazowych nasączonych detergentem. Gąbki przydają się do porządków przede wszystkim w kuchni i łazience i również dostępne są w wielu wersjach (miękkie, twarde, z szorstką warstwą, druciane). Warto pamiętać, by do każdej powierzchni używać innej ściereczki lub gąbki.

Czy to już wszystko, czego potrzebujesz do sprzątania?

Przedstawiona powyżej lista stanowi zaledwie podstawę wyposażenia. Wymienione akcesoria do sprzątania ułatwią Ci porządki i pomogą przeprowadzić je w sposób dokładny i kompleksowy. Jednak rynek tego typu artykułów jest niezwykle szeroki – oprócz wielu innych tradycyjnych przedmiotów, takich jak ściągaczki do wody, zmiotki do kurzu i różnego typu wiaderka, znajdziesz również wiele innowacyjnych gadżetów, które, choć zwykle nieco droższe, ułatwią Ci pracę jeszcze bardziej – jak chociażby mop parowy, szczotka elektryczna czy udrażniacz do odpływów. Wszystko zależy od Twojego budżetu, wielkości mieszkania i potrzeb.