Jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany?

Seniorzy, a także osoby po operacjach i zabiegach często poszukują odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Niestety wiele z nich wymaga wydania wysokiej kwoty, którą nie zawsze takie osoby posiadają. Można natomiast skorzystać ze sprzętów rehabilitacyjnych refundowanych przez NFZ. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie wyposażenie może zostać zrekompensowane oraz w jakiej kwocie.

Czym jest refundacja?

Refundacje może otrzymać pacjent na zakup leków, wyrobów medycznych, sprzętów rehabilitacyjnych, których koszt jest całościowo lub częściowo pokrywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z refundacji mogą przede wszystkim skorzystać osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne oraz otrzymały skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty czy fizjoterapeuty. Zasady refundacji zostały opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych, które zostały wydane na zlecenie z dnia 29 maja 2017 roku.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny jest refundowany?

Wielu pacjentów po operacjach, kierowanych jest na rehabilitacje. Jednak często wielu z nich potrzebuje nabyć sprzęt rehabilitacyjny, z którego będą mogli korzystać w domu. NFZ oferuje pokrycie całościowe lub częściowe zakupu tego typu sprzętów. Kwota, jaką pacjent może uzyskać na dofinansowanie, jest zazwyczaj różna, warto zatem mieć na uwadze fakt, że taka zapomoga przysługuje raz na kilka lat. Do sprzętu rehabilitacyjnego refundowanego przez NFZ można zatem zaliczyć:

  • balkonik do chodzenia – NFZ pokrywa aż 70% kwoty z refundacji, do 240 zł. Można skorzystać raz na 5 lat,
  • trójnóg/czwórnóg – 70% refundacji, do 100 zł, raz na 3 lata,
  • kula pachowa – 70% refundacji, do 40 zł, raz na 3 lata,
  • kula łokciowa z regulacją stopniową – 70% refundacji, do 30 zł, raz na 3 lata,
  • kula łokciowa z podparciem na przedramieniu – 70% refundacji, do 140 zł.

Refundowany sprzęt to ogromna pomoc dla wielu pacjentów, którzy mają problem z poruszaniem się. Dzięki temu mogą również zaoszczędzić wiele pieniędzy na sprzęcie, który jest im naprawdę potrzebny. 70% refundacji to dla niektórych spora kwota, zwłaszcza jeśli budżet jest niski i nie pozwoliłby na zakup tych rzeczy w pełnej kwocie. Oczywiście należy też wziąć pod uwagę limity kwot, a także możliwość częstotliwości zakupu danych sprzętów.

Istnieje również grupa osób, którym nabycie wyposażenia przysługuje bezpłatnie do pewnego, wskazanego limitu, są to:

  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • niewidome ofiary wojny,
  • osoby represjonowane,
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy, którzy doświadczyli uszczerbku na zdrowiu w czasie wykonywania zadań poza granicami państwa.

Zlecenie na przybory medyczne musi zostać potwierdzone oraz zarejestrowane przez placówkę Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie potwierdzenie musi wystąpić za każdym razem, gdy pacjent potrzebuje wykupić sprzęt. Wyjątkami są comiesięczne środki, które nie stanowią wyposażenia rehabilitacyjnego. O refundacje można ubiegać się również w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie z NFZ przysługuje każdej osobie ubezpieczonej, ale również zarejestrowanej na bezrobociu, przebywającej na emeryturze lub rencie, pracującej czy zgłoszonej do ubezpieczenia jako członek rodziny. Niekiedy czas oczekiwania na zlecenie może znacznie się przedłużyć, na co ma wpływ oczekiwanie na wizytę lekarską oraz wykonanie odpowiednich badań.

Gdzie nabyć sprzęt rehabilitacyjny?

Po otrzymaniu odpowiedniego skierowania od lekarza i wyborze sprzętu należy wybrać się do sklepu ortopedycznego. Tego typu sklepy posiadają szeroką ofertę i są głównie skierowane do osób, które potrzebują wsparcia w czasie rekonwalescencji. W tym miejscu możesz znaleźć refundowany sprzęt rehabilitacyjny. Warto przed jego wyborem dowiedzieć się, czy dany sklep ortopedyczny oferuje produkty finansowane całościowo lub częściowo z NFZ oraz serwis takiego sprzętu. W sklepach medycznych często pracują konsultanci, którzy mają fachową wiedzę i są w stanie profesjonalnie doradzić klientowi. Wybierz punkt, który oferuje serwis, duży wybór sprzętów do rehabilitacji oraz odpowiednią pomoc przy zakupie.