podłoga

Dlaczego podłoga osiada?

Gdy posadzka betonowa zaczyna opadać, większość osób sądzi, iż została nieodpowiednio wykonana. To niekoniecznie prawda. Do zaistnienia takiej sytuacji często dochodzi w wyniku osiadania budynku spowodowanego przemieszczaniem się znajdującej się pod nim gleby. Zjawisko to występuje zazwyczaj w przypadku obiektów niepodpiwniczonych i najczęściej stanowi proces naturalny. Z dalszej części artykułu dowiesz się, po jakim czasie może osiadać podłoga.

Dlaczego podłoga osiada?

Zjawisko osiadanie podłogi może być spowodowane przez różnorodne czynniki. Każdy z tych czynników jest związany ze zmianami zachodzącymi w gruncie znajdującym się pod budynkiem. Najczęściej za osiadanie posadzki odpowiadają prowadzone w okolicy prace ziemne, trzęsienia ziemi, aktywność sejsmiczna, erozja i podtopienia.

Przyczyną opadania podłogi mogą być również drgania spowodowane dużym ruchem drogowym w pobliżu obiektu oraz długotrwałym zawilgoceniem warstwy posadzki. Do tego zjawiska często dochodzi również na skutek za słabego zagęszczenia podsypki piaskowej, wyboru nieodpowiedniego styropianu do izolacji posadzek lub osiadania warstwy gleby z powodu jej podmycia.

Betonowa podłoga – po jakim czasie może osiadać?

Zastanawiasz się, jaki jest czas osiadania podłogi? Otóż najczęściej opada ona w okresie pierwszych 5 lat od budowy obiektu. Jednak należy pamiętać, że czas ten zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od przyczyny.

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na posadzce, jak najszybciej skontaktuj się z fachowcami. Pamiętaj, że im szybsza reakcja, tym większa szansa na sprawną i niedrogą naprawę.

Podłoga osiada – co robić?

Gdy już wiesz, po jakim czasie może osiadać podłoga, zapewne zastanawiasz się, co zrobić w przypadku wystąpienia tego zjawiska. Otóż istnieją różne sposoby na naprawę opadającej posadzki. Aby wybrać odpowiednią technikę, trzeba najpierw określić przyczynę występowania tej okoliczności. Należy pamiętać, że każdy przypadek przebiega inaczej, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie indywidualnej analizy.

Często w przypadku opadnięcia podłogi konieczne okazuje się jej podniesienie. Zastosowanie tej techniki jest niezbędne, gdy pod warstwą chudego betonu osiadł piasek, w następstwie czego powstała tzw. warstwa wisząca. Zachodzi konieczność wykorzystania tej metody także wtedy, gdy poziom obniżenia posadzki cechuje się nierównomiernością lub jest tak duży, że istnieje ryzyko pękania rur poprowadzonych w betonie i wypuszczonych na ściany.

W przypadku osiadania podłogi można się również zdecydować na skucie warstw posadzkowych, wyłożenie nowego styropianu, poprowadzenie rur na nowo i ponowne zalanie całości betonem. Świetną metodą jest również wyrównywanie nawierzchni przy pomocy iniekcji materiału pod posadzkę, czyli wstrzyknięcia polimerów, żywicy lub piany. Bardzo dużą zaletę tej techniki stanowi fakt, iż podczas jej stosowania nie trzeba usuwać mebli i przedmiotów z pomieszczeń. Sposób ten gwarantuje świetne efekty pod warunkiem, że pod posadzką występują duże, puste przestrzenie.

Komu zlecić naprawę osiadającej posadzki?

Już wiesz, po jakim czasie może osiadać podłoga, jakie są przyczyny tego zjawiska i co zrobić w przypadku jego wystąpienia. Teraz zapewne jesteś ciekaw, komu zlecić naprawę opadniętej posadzki. Otóż zadanie to najlepiej oddać w ręce doświadczonych fachowców, posiadających odpowiednie maszyny i narzędzia przeznaczone do tego typu pracy.

Wyrównywania opadniętej podłogi nie warto podejmować się samodzielnie, jeśli nie ma się doświadczenia i umiejętności z tego zakresu. Trzeba pamiętać, że naprawa posadzki, która osiadła, to trudne zadanie. Aby przeprowadzić tę pracę skutecznie, należy dysponować sporą wiedzą oraz odpowiednimi maszynami i urządzeniami. Dodatkowo trzeba potrafić znaleźć przyczynę tego zjawiska.

Więcej na https://regeneracja-posadzek.pl/