Jak pielęgnować włosy, aby były lśniące i zdrowe?

Zadbane i lśniące włosy to marzenie wielu osób. Piękna fryzura potrafi bowiem dodać pewności siebie i poprawić nastrój. Prawidłowa pielęgnacja włosów obejmuje mycie oraz odżywianie, które wykonuje się przy użyciu maseczek i olejków. Przede wszystkim, warto wiedzieć, że stosowanie odpowiednich kosmetyków do włosów ma duże znaczenie. Sprawdź, jak pielęgnować włosy, aby były piękne, zdrowe i lśniące.

Pielęgnację rozpocznij od dobrze wykonanego mycia

Podstawą dobrze wykonanej pielęgnacji włosów jest ich odpowiednie oczyszczenie. Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jeśli mają one tendencję do przetłuszczania się lub używasz dużo kosmetyków do ich stylizacji, to powinieneś myć je codziennie. Jeśli natomiast Twoje włosy są suche lub normalne, to wystarczy umyć je co drugi, albo co trzeci dzień. Podczas wykonywania tego kroku bardzo ważny jest odpowiedni dobór szamponu. Jeśli Twoja skóra głowy jest bardzo delikatna, to możesz skorzystać z produkty eko do pielęgnacji włosów, które znajdziesz np. na stronie agwiol-natural.pl. Mycie głowy może wydawać się czynnością bardzo banalną, jednak jej nieprawidłowe wykonanie może doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry głowy i włosów. Szampon i odżywkę należy zawsze dobierać w zależności od rodzaju skóry głowy oraz włosów. Przed każdym myciem włosów pamiętaj o tym, aby je dokładnie rozczesać – pozwoli Ci to uniknąć poplątanych, mokrych włosów. Kiedy włosy są mokre i splątane, to bardzo łatwo jest je zniszczyć podczas prób rozczesywania. Zanim nałożysz szampon, zwilż włosy ciepłą wodą, a następnie rozprowadź szampon w dłoniach i wykonuj masaż skóry głowy przy użyciu opuszków palców – wykonując okrężne ruchy od czoła w stronę karku. Następnie dokładnie spłucz cały szampon i nałóż maskę lub odżywkę.

Stosuj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów

Jak dbać o włosy kiedy już je umyjesz? Otóż należy je odpowiednio odżywić. Do codziennej pielęgnacji poleca się używanie odżywki do spłukiwania, którą nanosi się na mokre włosy i pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje letnią wodą. Raz w tygodniu należy stosować odżywkę bez spłukiwania, którą również nanosi się na wilgotne włosy, jednak następnie należy zawinąć je w ręcznik lub specjalny czepek i pozostawić na jakiś czas, po czym wysuszyć. Wybierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na naturalne preparaty do odżywiania włosów, takie jak różnego rodzaju oleje: kokosowy, lniany czy sezamowy. Bardzo ważne jest także, aby maseczki, których używasz zawierały w sobie witaminy B3 i B6, gdyż pomagają one poprawić stan i kondycję włosów oraz wzmacniają ich proces budulcowy. Gęste maseczki do włosów należy stosować minimum raz w tygodniu, natomiast odżywki do spłukiwania po każdym myciu włosów. Ponadto, warto zapoznać się z olejowaniem, które również świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. Stosowanie olejków wpływa nie tylko na porost włosów, ale także nawilża je i sprawia, że stają się zregenerowane.

Nie poddawaj włosów nadmiernej stylizacji

Odpowiednia pielęgnacja włosów, to nie wszystko co musisz zrobić, aby cieszyć pięknymi, lśniącymi i zadbanymi włosami. Wszystkie włosy wymagają bowiem  bardzo delikatnego traktowania, a ich największym wrogiem jest różnego rodzaju szarpanie, ciągnięcie czy też ścisłe splatanie i spinanie przy pomocy ostrych spinek. Co istotne, naruszenie struktury może spowodować także rozczesywanie włosów zaraz po ich umyciu, a także suszenie przy pomocy bardzo gorącego powietrza. Ponadto, stosowanie niewłaściwie dobranych szczotek lub grzebieni może powodować, że włosy staną się szorstkie i łamliwe, a końcówki będą się mocno rozdwajały. Pamiętaj także, żeby w miarę możliwości nie stylizować nadmiernie włosów, gdyż zbyt duża ilość produktów przeznaczonych do stylizacji i utrwalania, a także częste rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie i wykonywanie takich zabiegów jak np. trwała ondulacja bardzo negatywnie wpływają na kondycję włosa, niszcząc jego strukturę.