Jaki toner wybrać do drukarki laserowej Poradnik?

Kupując drukarkę do domu czy też biura, warto zastanowić się nad technologią wydruku, w który jest wyposażony dany model. Oprócz standardowych drukarek atramentowych, dużą popularnością cieszą się laserowe urządzenia drukujące. Wybierając sprzęt laserowy, warto pamiętać o zaopatrzeniu się w materiały eksploatacyjne, jakimi są specjalne tonery. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze tonerów do drukarek działających w technologii laserowej.

Każdy, kto kupuje po raz pierwszy toner do drukarki ma do wyboru kilka opcji. Podstawową sprawą jest oczywiście dopasowanie tonera do modelu drukarki. Warto więc upewnić się, czy dany produkt pasuje do określonego urządzenia. Zwykle na opakowaniu podawane są informacje z oznaczeniami drukarek, do których dany toner pasuje. Inną opcją jest sprawdzenie w instrukcji obsługi drukarki, czy wybrane  tonery do drukarek laserowych będą działać prawidłowo. Warto też sprawdzić te informacje w wyszukiwarce internetowej.

Na jakie parametry zwracać uwagę, kupując wkłady do drukarki laserowej?

  • Wydajność – to bardzo istotna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że drukarki laserowe często wybierane są ze względów ekonomicznych, gdyż koszt wydruku 1 strony jest bardzo niski. Ilość możliwych do wydrukowania stron z jednego tonera jest zdecydowanie większa niż w przypadku atramentowych odpowiedników.
  • Kolor – zupełnie odmiennie niż w przypadku drukarek wykorzystujących tusz, urządzenia laserowe posiadają oddzielne tonery do każdego z kolorów z palety CMYK. W ofertach sklepów poszczególne kolory są dostępne oddzielnie, jako pojedynczy toner, a także w zestawach zawierających wszystkie 4 kolory.

Oryginalne tonery i zamienniki

Zaletą zamiennika jest przede wszystkim cena, która może być nawet o połowę niższa od oryginalnego komponentu. W perspektywie długofalowej i przy częstym drukowaniu oszczędności są bardzo duże. Decydując się na wkłady do drukarki laserowej, należy pamiętać o tym, że istnieje wiele tonerów niskiej jakości. Dobrze więc przed podjęciem decyzji o ich zakupie zapoznać się z opiniami i informacjami dostępnymi w Internecie. Toner kiepskiej jakości może wpływać negatywnie na jakość wydruku, a nawet doprowadzić do uszkodzenia drukarki. Ponadto serwis gwarancyjny może odmówić naprawy, jeśli w drukarce był stosowany nieoryginalny toner. Warto inwestować w zamienniki, jeśli ich jakość jest wysoka i jeśli rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić. Dla bezpieczeństwa nie powinno się ich jednak używać w okresie gwarancyjnym urządzenia.

Tonery po regeneracji

Innym sposobem na tańsze tonery do drukarek laserowych jest kupno regenerowanego tonera lub zaniesienie zużytego produktu do firmy, która zajmuje się taką regeneracją. Regeneracja to dobry pomysł, pod warunkiem stosowania tonerów wysokiej jakości. Nie tylko możesz w ten sposób uniknąć kosztów kupna nowych produktów, ale oprócz tego chronisz środowisko, wykorzystując zużyte elementy ponownie. Oczywiście warto korzystać z usług znanych firm, które cieszą się dobrymi opiniami klientów. Potrafią one regenerować czarne i kolorowe tonery do drukarki laserowej w sposób skuteczny i profesjonalny. Warto przejrzeć zasoby Internetu, aby znaleźć opinie na temat takich firm i rekomendacje klientów.