Kierunki rozwoju technologii budowlanej
Przed inżynierami i projektantami czas ogromnych zmian — budownictwo to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Materiały i technologie, jakie mamy obecnie do dyspozycji, dają coraz więcej możliwości, które trzeba jednak umiejętnie wykorzystać, zapewniając funkcjonalność oraz poszanowanie dla środowiska.
Budownictwo Smart — technologia jutra?
Niezwykle szybko rozwijającym się sektorem jest inżynieria materiałowo, a wraz z nią materiały określane mianem „smart”, co ma związek, z tym że dynamicznie reagują one na zmiany w swoim otoczeniu, dostosowując się do aktualnie panujących warunków. Bodźcem do zmiany właściwości może być np. impuls termiczny czy elektryczny, wspólnym mianownikiem tych materiałów jest jednak po prostu zdolność do reagowania i dopasowywania się do zmiennych warunków. Do takich materiałów zalicza się np. szkła czy też termobimetale, inspirowane budową i działaniem ludzkiej skóry będącej naturalnym termoregulatorem. Amerykańscy architekci już próbują „otulać” budynki tym właśnie materiałem, co miałoby wyprzeć tradycyjnie stosowane osłony przeciwsłoneczne, a także systemy wentylacji i klimatyzacji.
Jeżeli chodzi o rozwój technologii budowlanej to wiele się także dzieje w kwestii izolacji termicznych — według wielu specjalistów przyszłość należeć będzie do izolacji próżniowych, dzięki którym 20 cm styropianu zastąpić można 1 cm izolacji próżniowej. Mówiąc o izolacji, nie można także zapominać o aerożelach, choć w przypadku ich zastosowania, dużą przeszkodą może okazać się bardzo wysoka cena.
Technologie budowlane, a inspiracja przyrodą
Choć może się to wydawać nieco abstrakcyjne, budownictwo bardzo wiele pomysłów czerpie z natury, czego dowodem jest bionika, a więc nauka z pogranicza biologii i nauk technicznych. Wielu specjalistów wskazuje, że to właśnie jej rozwój przyniesie najbardziej zaskakujące rozwiązania dotyczące technologii budowlanej. Jako jeden z przykładów na wykorzystanie świata organizmów żywych do celów rozwoju budownictwa wskazać można właściwości antyrefleksyjne rogówki oka ćmy, które stały się inspiracją do opracowania antyodblaskowego i nieprzepuszczającej ciepła szkła. Przeniesienie do architektury i budownictwa zasad, według których funkcjonuje świat organizmów żywych to więc jeden z głównych, a zarazem ciekawszych kierunków rozwoju tych dziedzin.
Ekologia przede wszystkim
Dalszy, a zarazem szybki rozwój nano oraz biotechnologii to także duży przełom, jeżeli chodzi o technologie budowlane. W tym przypadku chodzi bowiem o lepsze wykorzystanie i eksploatowanie energii słonecznej, dzięki wykorzystaniu efektywniejszych i bardziej estetycznych paneli fotowoltaicznych, co miałoby zachęcić ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii, które niestety wciąż nie cieszą się tak dużą popularnością, jak korzystanie z zasobów nieodnawialnych.
Biorąc pod uwagę wszystko to, o czym była mowa wcześniej, nietrudno zauważyć, że zdecydowana większość innowacji dotyczących budownictwa w jasny sposób wskazuje kierunek rozwoju tego sektora, którym jest minimalizacja negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.