Gorąco na rynku nieruchomości
Ceny nieruchomości rosną, rośnie też popyt. Coraz częściej pojawiają się pytania, czy nowe budownictwo ponownie, jak przed około 10 laty, to rosnąca bańka zwiastująca kłopoty.
Boom czy bańka?
Od około 2 lat popyt na rynku nieruchomości nieprzerwanie rośnie. Wraz z nim rosną ceny, nawet o kilkanaście procent w największych miastach. Deweloperzy tłumaczą ten wzrost wyższymi kosztami – rosnącymi cenami gruntu, materiałów oraz robocizny. Nikt nie mówi tego wprost, ale za intensywnymi zakupami nie stoją w większości ci, którzy zaspakajają swoje potrzeby mieszkaniowe, choć oczywiście i takich nabywców nie brakuje. Boom w sektorze nieruchomości powodują głównie zakupy spekulacyjne, robione z myślą o zarobku z wynajmu lub odsprzedaży.
Ryzyko inwestora
Według statystyk Narodowego Banku Polskiego w ciągu pierwszego kwartału tego roku Polacy zamienili 5 miliardów oszczędności, ulokowanych dotychczas na kontach, na nieruchomości. W kilku ostatnich kwartałach ok. 70% mieszkań w największych miastach zostało zakupionych za gotówkę, co oznacza, iż są to zakupy stanowiące inwestycję.
Mieszkania stały się alternatywą dla mało atrakcyjnych lub też zbyt ryzykownych instrumentów – nisko oprocentowanych lokat, niepewnych funduszy inwestycyjnych czy akcji notujących spadki.
Deweloperzy nie są skłonni do określania obecnej sytuacji bańką spekulacyjną. Uważają, iż ceny mieszkań znajdują swoje uzasadnienie i nie są wynikiem sztucznego pompownia. Niemniej konsekwencje obecnego trendu mogą być dla wielu inwestorów dotkliwe. Spora ilość mieszkań może zostać niesprzedanych i niewynajętych, bowiem zabraknie kupujących i chętnych do wynajmu, co ostatecznie przełoży się na niską rentowność inwestycji. Do takiego efektu przyczynić się może także rządowy program Mieszkanie Plus – zapowiadane 100 tys. nowych lokali mieszkalnych o niskim czynszu nie pozostanie bez wpływu na rynek.
Na rynku nieruchomości potrzebna jest zatem duża rozwaga oraz świadomość, iż zakup mieszkania to inwestycja obciążona ryzykiem.
Artykuł powstał przy współpracy z agencją nieruchomości działającą na terenie takich miast jak Warszawa, Poznań czy Szczecin – gestorhome.pl.