Wirtualny alkomat – jak działa? Czy jest wiarygodny?
Niemalże każdy jest świadomy faktu, że jazda po alkoholu, zarówno samochodem, jak i rowerem, czy choćby hulajnogą elektryczną jest zakazana przez przepisy prawne. Często zdarza się, że następnego dnia po hucznej imprezie nie jesteśmy pewni, czy możemy wsiąść za kierownicę i tutaj przychodzą z pomocą alkomaty. Większy problem pojawia się, gdy nie posiadamy własnego urządzenia, a miejsca z możliwością dokonania pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu znajdują się w dużej odległości. Co wtedy możemy zrobić?
Wirtualny alkomat
Technologia z dnia na dzień idzie do przodu, a twórcy stron internetowych oraz aplikacji chcą jak najbardziej ułatwić nam życie. W takim również celu powstał wirtualny alkomat trzeźwości, który możemy znaleźć na stronie https://promil-lab.pl/wirtualny-alkomat. Jest to pomocnicze narzędzie, które na podstawie podanych przez nas informacji ma za zadanie podpowiedzieć nam, czy możemy spokojnie poruszać się pojazdem. Samo wykonanie testu nie powinno sprawiać trudności nawet osobom, które na co dzień nie korzystają z Internetu, ponieważ jest to badanie krótkie i składa się na nie wyłącznie kilka odpowiedzi.
Wirtualny alkomat – kalkulator
Rozpoczynając nasze wirtualne sprawdzanie trzeźwości, pojawia się strona z pierwszym krokiem, która prosi o podanie informacji na temat:
- Wagi oraz wzrostu – z doświadczenia wynika, że najczęściej osoby większe są w stanie wypić więcej i czuć się nawet lepiej od innych. Im większa waga, tym więcej wody w organizmie, przez co reakcja na alkohol jest lepsza,
- Płci – alkohol szybciej rozkłada się w organizmie mężczyzny,
- Tego, czy alkohol był spożyty na pusty żołądek, pełny, a może w połowie pełny – pijąc alkohol po jedzeniu, strawimy go zdecydowanie lepiej, niż gdybyśmy spożyli go bez posiłku.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie pola, w którym podajemy czas spożycia alkoholu, jego rodzaj oraz ilość. Te informacje są niezbędne, ponieważ w zależności od wypitego alkoholu, pojawiają się odmienności w jego stężeniu. Ilość oczywiście również ma ogromne znaczenie – wypicie jednego wysokoprocentowego kieliszka wódki a wypicie kilku dwuprocentowych piw stanowi bardzo dużą różnicę.
Wirtualny alkomat a rzeczywistość
Należy pamiętać, iż wartości podane przez wirtualny alkomat są wyłącznie uśrednieniem, a zatem podpowiedzią. Nie zastąpią one tradycyjnego alkomatu. Nawet jeśli wirtualne urządzenie będzie wymagało od nas podania bardzo szczegółowych informacji, jego wynik może odbiegać od rzeczywistości. Wiele zależy chociażby od aktywności podjętej po spożyciu alkoholu – będąc na imprezie tanecznej, gdzie ciągle jesteśmy w ruchu, spożyty alkohol będzie szybciej metabolizowany. Na to, jak szybko alkohol zostanie rozłożony w naszym organizmie, wpływa również nasze samopoczucie, czy danego dnia byliśmy wyspani, a także fakt, czy przyjmujemy jakiekolwiek leki. Osoby o tym samym wzroście, wadze, wieku oraz płci mogą w zupełnie inny sposób reagować na alkohol, ponieważ tempo metabolizmu jest uzależnione od wielu kwestii.
Nawet na podanej stronie internetowej uzyskujemy informację, iż wykonany test oparty jest wyłącznie na teoretycznym algorytmie. Wirtualny alkomat – test, nie może służyć jako dowód trzeźwości. Zawartość alkoholu w naszym organizmie zależy od niezliczonej ilości indywidualnych czynników. Wirtualny alkomat należy traktować jako pewnego rodzaju ciekawostkę lub narzędzie pomocnicze, bowiem to wyłącznie my ponosimy odpowiedzialność za podjęte decyzje. Zawsze należy pamiętać o konsekwencjach związanych z jazdą po alkoholu, nie tylko prawnych, ale również o możliwości spowodowania wypadku, w którym niekoniecznie ucierpimy wyłącznie my. Nawet jeśli po imprezie z alkoholem czujemy się świetnie i uważamy, że bez przeszkód możemy prowadzić pojazd, wyniki pochodzące z alkomatu mogą nas bardzo zaskoczyć. Mimo to, omawiane rozwiązanie jest bardzo ciekawym testem, który może po prostu uświadomić nam, jak długo w organizmie alkohol się rozkłada, dzięki czemu poszerzamy naszą wiedzę oraz zwiększamy świadomość w obrębie tej dziecziny.