drzwi

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Praktyczne porady

Trudno jest sobie wyobrazić mieszkanie lub dom, w którym nie ma drzwi wewnętrznych. To jeden z najważniejszych elementów wykończenia. Oznacza to, że nie mogą być one kupowane w sposób przypadkowy. Zatem jakie drzwi wewnętrzne kupić, aby spełniały swoje zadanie – zarówno praktyczne, jak i estetyczne? Oto kilka wskazówek.

Jaki sposób otwierania drzwi wewnętrznych?

Przed zakupem konkretnego modelu drzwi wewnętrznych warto zadać sobie kilka istotnych pytań. Pierwsze dotyczy tego, w którą stronę skrzydło ma się otwierać. Drugie pytanie dotyczy sposobu ich otwierania. Odpowiedzi na te pytania uzależnione są m.in. od rozmieszczenia wyposażenia w pomieszczeniu, metrażu wnętrza oraz od usytuowania włączników światła. Najczęściej pierwszym pokojem, do którego się wchodzi do domu, jest przedpokój. Z kolei tam znajdują się wejścia do innych części domu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wybór drzwi otwieranych do wewnątrz. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w danym pomieszczeniu przy samych wejściu znajdują się różne elementy wyposażenia, jak np. meble. W tym przypadku lepiej sprawdzą się drzwi otwierane do zewnątrz.

Drzwi wewnętrzne przeszklone czy pełne?

Odpowiadając na pytanie, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, zastanowić należy się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie skrzydło przeszklone czy pełne. Drugi rodzaj może być dobrym rozwiązaniem w przypadku sypialni i gabinetu. Daje on bowiem większe poczucie prywatności. Różne ciekawe modele takich drzwi znaleźć można m.in. na stronie https://www.drzwi-dabs.pl/.

Jeśli chodzi o drzwi przeszkolone, to te na pewno bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku wnętrz łazienkowych. Warto postawić tu na szkło mleczne. Pamiętać jednak trzeba, aby wybierając skrzydło do łazienki, zdecydować się na modele o niewielkim przeszkleniu. Drzwi wewnętrzne z dużym przeszkleniem pasować będą do salonu czy jadalni. Zaletą takich skrzydeł w przypadku tych pomieszczeń jest to, że optycznie będą je powiększać i dodatkowo rozjaśnią przestrzeń. Warto tu jeszcze wspomnieć o drzwiach przesuwnych. Ich zaletą jest to, że zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu z uchylnymi. Do montażu zachodzi jednak konieczność zakupu specjalnej kasty umieszczanej w ścianie.

W jakim stylu drzwi wewnętrzne?

Zastanawiając się nad tym, jakie wybrać drzwi wewnętrzne, nie można pominąć tematu ich stylu. Drzwi stanowią w końcu jeden z elementów dekoracyjnych. W związku z tym wybierając konkretny model, pamiętać trzeba, aby był on dopasowany do aranżacji pomieszczeń. W szczególności pasować musi do koloru podłogi, ścian i mebli. Przykładowo, jeśli dom lub mieszkanie urządzone jest w stylu minimalistycznym, w którym dominuje biel, to także w takim kolorze powinny być drzwi wewnętrzne. Dzięki temu cała aranżacja stanowić będzie spójną całość. Alternatywą są aranżacje kontrastujące. W takim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. do białej podłogi zakupić czarne drzwi. Takie rozwiązanie na pewno sprawdzi się w przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym lub glamour.

Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

Przy wyborze drzwi wejściowych niezwykle ważne jest także to, z jakiego materiału zostały wykonane. Możliwości istnieje tutaj sporo. Do wyboru są m.in. drzwi drewniane, z płyt MDF, wiórowych czy pilśniowych. Oczywiście, postawić można także na skrzydło z litego drewna. W tym przypadku dobrze sprawdzi się jesion lub dąb. Takie modele mogą być dodatkowo wykończone lakierem, laminatem bądź pomalowane farbą.

Wybór drzwi wewnętrznych jest niezwykle istotną kwestią, dlatego warto się nad tym dłużej zastanowić. Muszą być one bowiem funkcjonalne i estetyczne. Pamiętać przy tym trzeba, że zakup drzwi wewnętrznych stanowi zwykle inwestycję na długie lata. Tym bardziej ich wybór musi być dobrze przemyślany. Ważne jest także, aby ten elementem wykończenia kupowany był od sprawdzonego producenta. Będzie się wówczas miało pewność co do jego wysokiej jakości. Ciekawe rozwiązania znaleźć można na stronie, która została wymieniona wyżej.